Sıfır Atık projesinde 300 bin kişiye ulaşıldı

Bakan Murat Kurum Sıfır Atık Projesi’nin sonuçlarına yönelik bilgi paylaştı

1 Mart 2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 26 Eylül 2017’de gerçekleştirilen tanıtım toplantısı ile başlayan Sıfır Atık Projesi’nde gelinen son durum hakkında değerlendirmede bulundu.

Murat Kurum’un Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamasına göre proje ilk olarak Bakanlık ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde uygulanmaya başlandı ardından TBMM, TRT, Milli Savunma Bakanlığı ve 13 bin 357 kurum/kuruluş, alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar, üniversiteler, oteller ve sanayi binalarında uygulamaya geçirildi. Pilot olarak seçilen 27 belediyede de sıfır atık yönetim sisteminin kurulmasıyla ilgili çalışmalara başlandı.

Proje sayesinde 2017 ve 2018 yılında toplanan toplam 4 milyon 805 bin ton değerlendirilebilir atık sayesinde 500 milyon kilogram sera gazının salımı ve 42 milyon ağacın kesilmesi önlendi.

Proje kapsamında ayrıca hedef kitlelere göre ülke genelinde eğitimler verildi. Bu eğitim programı ile başta kamu kurumları, belediyeler, üniversiteler, okullar ve hastaneler olmak üzere, bir yıllık süreçte 300 bin kişiye ulaşıldı.