Siemens Rüzgarda İlk Üç’e Oynuyor

Siemens Rüzgar Enerjisi Bölümü CEO’su 2012’de rüzgar enerjisi tedarikçileri arasında ilk üç’te olmayı hedeflediklerini söyledi.

21 Aralık 2009

Siemens’in Rüzgar Enerjisi bölümü CEO’su Andreas Nauen bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada Siemens’in rüzgar enerjsii pazarındaki mevcut durumu ve geleceğe dair projeksiyonları hakkında açıklamalarda bulundu.

Nauen açıklamasında Siemens’in offshore rüzgar türbinlerinde pazar lideri olduğunu, 2012 yılında rüzgar türbini tedarikçileri arasında da ilk üçte olmayı hedeflediklerini belirtti.

Nauen; küresel rüzgar enerjisi pazarının şu an 30 milyar avro büyüklükte olmak ile beraber 2030 için bu rakamın 200 milyar avro düzeyinde olacağının öngörüldüğünü belirtti. Büyümenin özellikle Asya Pasifik bölgesi ekseninde olmak ile beraber Avrupa ve Amerika kıtasında da rüzgar enerjisi pazarında ciddi anlamda gelişmeler gerçekleşeceğini öngördüklerini sözlerine ekledi.

2011 yılında “yeşil” teknoloji satışlarından 25 milyar avro gelir beklediğini açıklayan Siemens’in bu beklentisinin ihtiyatlı bir beklenti olduğunu zira küresel düzeyde hükümetlerin yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik desteklerini artırmaları ile beraber bu rakamın da artacağı öngörülüyor.

Bununla beraber dördüncü çeyrekte Siemens’in yeneilenebilir enerji bölümüne yönelik siparişlerde 6’lık artış gerçekleşeti ve firma 786 milyon avroluk yeni sipariş aldı. Siemens’in yenilenebilir enerji alanına yönelik gelirinde ise Avrupa, Amerika ve Ortadoğu kaynaklı satışların etkisi ile %5 lik artış sağlandı ve bu rakam 661 milyon avro olarak gerçekleşti.

Siemens 10.000 MW’lık kurulu off-shore rüzgar türbini ile bu alanda lider konumda. Ayrıca dünya rüzgar enerjisi tedarikçileri arasında altıncı sırada. İlk beş sırayı ise sırayla şu firmalar paylaşmakta;  Danimarka’lı Vestas, Amerikan General Electric Co, İspanyol Gamesa, Alman Enercon ve Hintli Suzlon.