Siemens Rus Türbin Pazarına Giriyor

Siemens’in Rusya’da rüzgar türbini üretmek için ortaklık kurduğu açıklandı. Siemens’in hedefi 5 yıl boyunca yılda 500 MW’a kadar rüzgar türbini kurulumu yapabilmek

16 Temmuz 2010

Siemens’in Rusya pazarına yönelik rüzgar türbini üretim ve pazarlaması amacı ile iki Rus şirket ile ortaklık kurduğu açıklandı.

Siemens’ten yapılan yazılı açıklamada Rostechnologii ve RusHydro şirketleri ile üç şirketlik bir ortaklık kurulması için mutabakat anlaşması yapıldığı, kurulacak bu şirketin çoğunluk hissesine ise  Siemens’in sahip olacağı belirtildi.

Siemens’in yenilenebilir enerji bölümü başkanı René Umlauft yaptığı açıklamada bu stratejik ortaklık sayesinde Siemens’in umut verici Rus pazarında öne çıkacağını söyledi. Umlauft 5 yıl boyunca Rusya’da yıllık 250 ila 500 megavat arasında türbin kurulumu gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Rus devleti 2020 yılına kadar rüzgar enerjisinde 5.000 megavatlık kurulu güce ulaşmayı hedefliyor.
Siemens’in 2010 yılı içinde ABD ve Çin’de üç türbin fabrikasını hayata geçirme çalışmaları bulunurken şirket aynı zamanda İngiltere ve Hindistan için de benzer planlamalar yapıyor.