Siemens Poyraz RES projesi için türbin sağlayacak

Proje MÖN Grup tarafından hayata geçirilecek

4 Mart 2015

Poyraz Rüzgar Enerjisi Santrali projesinin türbinlerinin Siemens tarafından sağlanacağı açıklandı.

Siemens Türkiye tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre 30 MW’lık elektrik üretim lisansına sahip olan proje, 10 adet Siemens SWT-3.2-108 modelli türbinden oluşacak.

Alman üretici Balıkesir’in Susurluk ilçesinde yaklaşık 700 metre rakımda gerçekleşecek olan projeye 10 yıl boyunca servis ve bakım hizmeti de sunacak.

Projeyi gerçekleştirecek MÖN Grup’a bağlı NM Enerji ile Siemens Türkiye arasında 18 Şubat tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen imza törenine katılan Siemens AG Başkan ve CEO’su Joe Kaeser açıklamasında Siemens Türkiye’nin rüzgar enerjisindeki uzmanlığı nedeni ile Türkiye’nin Siemens için odak ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis ise törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti;

“Siemens olarak, rüzgarda teklif, satış mühendislik, satınalma, proje yönetimi ve servis hizmetlerini Türkiye’de konusunda uzman lokal ekibimiz ile veriyoruz. Siemens, Türkiye’de rüzgar enerjisine sadece 4 sene önce odaklanmaya başladığı için gelinen noktanın oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Bugüne dek Siemens desteğiyle kurulmuş olan rüzgar santralleri ve yapımları süren projeler tamamlandığında yaklaşık 514 MW’lık enerji üretilecek. Poyraz RES ile Türkiye’de gün geçtikçe gelişen rüzgar enerjisi alanında uzmanlığımızı bir kez daha ispatlıyoruz.”

2016 yılının ikinci çeyreğinde devreye girmesi planlanan santralin Türkiye’deki 45 bin hanenin elektrik ihtiyacına denk şekilde yıllık 120 bin Gigavat-saat elektrik üretimi gerçekleştirmesi öngörülüyor.