Siemens Kanada’da türbin kanadı üretimine başladı

Fabrika’da üretilen ilk türbin Kanadı’nın sevkiyatı gerçekleştiği açıklandı

12 Temmuz 2013

Siemens’in Kanada’daki fabrikasında ürettiği ilk rüzgar türbini kanadınının sevkiyatının gerçekleştirildiği açıklandı.

Siemens Kanada’dan yapılan açıklamada Ontario şehrindeki fabrikada üretilen 49 metrelik uzunluğa sahip kanadın Samsung ve Pattern Energy şirketi tarafından South Kent’de inşa edilecek rüzgar enerjisi tarlasında kullanılacağı bildirildi.

270 MW’lık kurulu güce sahip olacak santralde Siemens tarafından sağlanacak 2.3 MW’lık kurulu güce sahip SWT-2.3-101 türbinlerinden 124 adet kullanılacak.

Proje Samsung’un ülkede gerçekleştirmeyi planladığı 1,369 MW’lık rüzgar ve güneş enerjisi projelerinin ilk ayağını oluşturuyor.

Ontario yönetimi ve Samsung arasında 2010 yılında, Samsung’un 2016 yılına kadar ülkede toplam yatırım tutarı 7 milyar Kanada Doları olan 2.5 GW kurulu gücünde rüzgar ve güneş enerjisi projesi geliştirmesi ve ortakları ile eyalette 4 fabrika kurması, eyalet yönetiminin ise bunun karşılığında 9.7 milyar Kanada Doları tutarında elektrik alım garantisi sağlaması kararlaşıtırılmıştı.

Fakat geçen ay eyalet yönetiminden yapılan açıklamada değişen ekonomik koşullar gerekçe gösterilerek proje hedefi 1,369 MW’a, alım garantilerinin ise 6 milyar Kanada Dolarına geriletildiği belirtilmişti.