Siemens Jeotermal Enerji Pazarındaki Payını Artırmaya Çalışıyor

Siemens hızla gelişen sektöre yönelik yeni bir ürünü dünya pazarına sürmeye hazırlanıyor

25 Ekim 2011

Yenilenebilir enerjinin hemen her alanında faaliyet gösteren Siemens jeotermal enerji alanındaki pazar payını artırmaya çalışıyor.

Şirket bu amaçla jeotermal enerji santralleri için geliştirdiği yeni 60 MW’lık buhar türbininin tanıtımını ilk defa San Diego, Kaliforniya’da düzenlenecek olan ABD Jeotermal Enerji Birliği’nin yıllık toplantısında yapacak.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Siemens’in Sanayi Enerji Bölümü’nün üst düzey yöneticisi Markus Tacke geliştirdikleri yeni türbin ile pazarda uygun bir pozisyona sahip olacaklarını söyledi.

Siemens ürettiği bu türbini ilk olarak ABD ve Filipin pazarlarına sunacak iken bu ülkelerin ardından ise yeni geliştirdiği bu ürün ile Endonezya, Doğu Afrika, Şili, Rusya, İtalya, İzlanda ve Türkiye pazarlarında söz sahibi olmaya çalışacak.

Jeotermal enerji santrali türbinleri pazarında şu an en güçlü oyuncu yüzde 24’lik pazar payı ile Toshiba Corp. Bu şirketi yüzde 22’lik pazar payı ile Mitsubishi Heavy Industries ve yüzde 21’lik pay ile Fuji Electric takip ediyor.

Kurulu jeotermal enerji gücü bakımından ise lider 3.1 GW ile ABD  iken, Filipinler 1.9 GW ile ikinci sırada yer alıyor.

Şu an 10 GW civarında olan küresel kurulu jeotermal enerji gücünün ise 2020 yılında 31 GW seviyesine ulaşması bekleniyor.