Siemens Güriş’in üç yeni RES projesinin türbinlerini sağlayacak

Güriş Grubu üç yeni rüzgâr enerjisi santrali projesi için Siemens’ten 53 türbin sağlayacak

11 Kasım 2013

Güriş Grubu’nun üç yeni rüzgâr enerjisi santrali projesinde Siemens ile çalışacağı açıklandı.

Siemens Türkiye tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada Muğla, Edirne ve Tekirdağ’da hayata geçirilecek projelerin toplam kurulu güçlerinin 165 MW olacağı ve Siemens’in projelere 53 rüzgâr türbini tedarik edeceği bilgisi verildi.

Kurulacak santrallerden Muğla’da bulunan Fatma Rüzgar Enerjisi Santrali, 25 adet rüzgar türbini ile toplamda 77 MW’lık güce sahip olacak iken, Kırklareli’de kurulacak Zeliha RES ile Edirne – Tekirdağ arasında bulunacak Kanije RES projeleri toplam 28 türbinden oluşacak iken toplam kurulu güçleri ise 88 MW olacak.

Yıllık 250 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretmesi öngörülen bu üç santral, yılda 290 bin ton karbondioksit salımının da önüne geçecek.

Güriş yakın zamanda çalışması tamamlanan ve kurulu güç bakımından Türkiye’nin dördüncü büyük rüzgâr enerjisi santrali olan 115 MW kurulu güce sahip Afyon, Dinar’daki Olgu RES projesinde de Siemens ile çalışmıştı.

Bu santralin tam kapasite ile devreye girmesi ile ilgili yapılan açıklamada GÜRİŞ Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Müşfik Yamantürk Güriş’in Türkiye rüzgâr enerjisi sektöründeki yatırımlarının dışında Kırım’da çalıştırmalarını yürüttüğü 250 MW’lık rüzgâr enerjisi projesinin 125 MW’lık bölümünü 2014 yılında devreye almayı planlarken Ukrayna’da ise 250 MW’lık rüzgâr enerjisi projesinin çalışmalarına 2014 yılında başlayacaklarını belirtmişti.

Güriş ayrıca geçen yıl İspanyol Enerji Şirketi Iberdrola’nın portföyündeki rüzgâr enerjisi projelerini satın aldığını açıklamıştı.

Santrallerin devreye girmesi ile Güriş’in Türkiye’deki rüzgâr enerjisi santrallerinin kurulu güçleri 365 MW’a yükselecek.

Siemens Türkiye’nin konu ile ilgili açıklamasında rüzgar enerjisi ve rüzgar enerjisi santralleri servis hizmetlerinin Siemens’in dünyanın en büyük çevreci portföye sahip şirket olmasında önemli bir role sahip olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklamadaki bilgilere göre şirket 2012’de Çevre Dostu Ürün Portföyü’nden yaklaşık olarak 33 milyar avro ciro elde ederken, şirketin müşterilerinin karbondioksit salımları, İstanbul, Berlin, Delhi, Hong Kong, Londra, New York, Singapur ve Tokyo’nun toplam yıllık karbondioksit salımına denk olacak şekilde 330 milyon tondan fazla azaldı.