Siemens Gelgit Teknolojisindeki Ağırlığını Artırıyor

Siemens’in, gelgit enerjisi teknolojileri geliştiren İngiliz MCT şirketindeki hisse oranını artırdığı açıklandı.

14 Kasım 2011

Siemens’in, gelgit enerjisi teknolojileri geliştiren İngiliz Marine Current Turbine (MCT) şirketindeki hisse oranını artırdığı açıklandı.

MCT’den yapılan açıklamada Siemens’in şirkete 2010 Şubat ayında yüzde 10 oranında ortak olduğu hatırlatırken, Siemens’in bu oranı yüzde 45’e çıkardığı belirtildi. Açıklamada bu işlemin finansal detaylarına ise yer verilmedi.

Açıklama MCT şirketinin 8 MW ve 10 MW’lık iki gelgit enerjisi santrali projesi için finansman çalışmalarına başlamasından hemen önce geldi. MCT şirketi üst yöneticisi Andrew Tyler Siemens’in bu adımının ve yakın zamanda İngiltere ve İskoçya hükümetlerinin gelgit enerjisine olan desteğini artırmasının projelerinin finansman çalışmalarını çok kolaylaştıracağını söyledi.

MCT şirketi tarafından geliştirilen SeaGen adlı, 1.2 MW kurulu güce sahip iki gelgit türbini Ekim 2008 tarafından beri bölgedeki 1.500’e yakın evin elektrik ihtiyacına denk elektrik üretiyor. Bu santral bugüne kadar 2.7 gigavat-saat elektrik üretmeyi başararak, gelgit enerjisi alanında bugüne kadar ki en yüksek üretimi sağladı.

MCT şirketi Siemens’in çevre portföyünde yer alırken, portföy 2010 yılında ulaştığı 28 milyar avroluk gelir ile Siemens’i çevreye dost teknolojiler alanında dünyanın en büyük tedarikçisi olmasını sağladı. Aynı dönemde portföy tarafından sağlanan ürünler Hong Kong, Londra, New York, Tokyo, Delhi, Singapur şehirlerinin toplam salımları kadar karbon dioksit salımının engellenmesini sağladı.