Siemens Gebze’deki üretim kapasitesini artırdı

Şirketin Alçak Gerilim Şalt Cihazları Fabrikası açıldı

22 Aralık 2017

Siemens Türkiye Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Entegre Üretim Tesisleri bünyesinde yeni Alçak Gerilim Şalt Cihazları Fabrikası’nın açılışını gerçekleştirdi.

Açılış töreni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Helmrich ve Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis’in katılımı ile gerçekleşti.

Fabrikanın açılışı ile Siemens’in Gebze’de gerçekleşltirdiği yatırım tutarı 65 milyon avroya yükselmiş oldu.

Açılış töreninde konuşan Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Helmrich şunları söyledi;

“Dijitalizasyon günlük hayatımızın bir parçası haline geldi ve hayatımızda büyük değişiklikler yarattı. Dijital dönüşüm aynı zamanda, rekabetçi yapılarını ve uzun süreli ekonomik güçlerini korumaları için şirketlere ve tüm ülkelere yeni, heyecan verici olasılıklar sunuyor. Gebze’deki Siemens Entegre Üretim Tesislerimizin sunduğu gelişmiş teknoloji, inovasyon odaklı çözüm ve uygulamalarla Türkiye’nin dijital gelişiminde öncü bir rol oynayacağına inanıyoruz. Siemens, şu anda olduğu gibi gelecekte de Türkiye’deki müşterilerimiz için güçlü ve güvenilir bir ortak, Türk toplumu için iyi bir kurumsal vatandaş ve çalışanlarımız için iyi, destekleyici bir işveren olmayı sürdürecek.”

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis ise yaptığı konuşmada Yeni fabrika yatırımının, Türkiye’nin ekonomik ve teknolojik gelişimi için yürütülen, kesintisiz çalışmaların sonuçlarından biri olduğunun belirtirken, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Siemens, Cumhuriyet Dönemi’ndeki ilk fabrikasını 1928’de Eskişehir’de açmıştı. Bugün ise burada, son teknolojiyle donatılmış yeni fabrikamızın açılışını gerçekleştirerek yolculuğumuzda çok önemli bir adım daha atıyoruz. 2020 vizyonumuz ile elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalleşme alanlarına odaklanarak sanayimizin geleceğe hazırlanmasında öncü bir rol üstleniyoruz. Faz II yatırımı olarak planladığımız yeni Alçak Gerilim Şalt Cihazları Fabrikamızın üretim teknolojisi ve kapasitesi pazardan gelecek her türlü talebe en hızlı cevabı verecek şekilde tasarlandı. Dijitalizasyon kapsamında Gebze’de geliştirdiğimiz yenilikçi çözümlerimizle üretim süreçlerini iyileştiriyor, kurumlara avantaj sağlıyoruz.

2017’de 27 milyon Euro olarak gerçekleşen Ar-Ge yatırımlarımızı, 2018’de yüzde 25 oranında artırarak 34 milyon Euro’ya çıkaracağız. Bu yatırımları da özellikle Dijitalizasyon ve Endüstriyel Bulut teknolojilerine odaklayacağız. Ar-Ge alanında çalışan Türk araştırmacı ve mühendislerimizle yarının teknolojilerini bugünden, burada geliştiriyoruz. Ar-Ge çalışmalarını yürüttüğümüz Kurumsal Teknoloji bölümümüz 50 kişiyle başladığı bu yolda, bugün 550 kişilik bir ekibe ulaştı. Ar-Ge ve İnovasyon Merkezlerimizde, yüzde 35 kadın çalışan oranımızla ulusal ve uluslar arası ortalamaların üzerinde bir profil çiziyoruz. Bu oranı daha da artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”