Siemens Gamesa’yı satın alma görüşmelerine başladı

Görüşme haberi Gamesa’nın piyasa değerinin bir gün içinde 700 milyon avrodan fazla yükselmesini sağladı

29 Ocak 2016

Alman mühendislik devi Siemens ile İspanyol rüzgar türbini üreticisi Gamesa arasında satın alma görüşmeleri gerçekleştirildiği bildirildi.

İspanyol El Confidencial gazetesinin haberine göre Gamesa konu ile ilgili olarak ülkenin Ulusal Sermaye Piyasaları Komisyonu’na gönderdiği bilgi notunda iki şirket arasında muhtemel birleşme olasılığına dair görüşmelerin yapıldığı bildirildi. Bununla birlikte bugün itibari ile anlaşma ile ilgili henüz net bir karar verilmiş değil.

Habere göre Siemens satın alma için Deutsche Bank’ı yetkilendirmiş iken, yüzde 19,7’lik hissesi ile Gamesa’nın en büyük hissedarı olan Iberdrola ile görüşmeler başlamış durumda.

Bu gelişme sonrası Gamesa’nın Madrid borsasında işlem gören hisseleri gün içinde yüzde 18,82 oranında artış göstererek günü 17,655 avro ile kapatarak, 4,778 milyar avroluk piyasa değerine ulaştı.

İki şirketin birleşme görüşmeleri olumlu gerçekleştiği takdirde Siemens pazar payı bakımından dünyanın lider rüzgar türbini üreticisi olabilecek. Siemens rüzgar enerjisi sektörüne 2004 yılında Alman Bonus Energy şirketini satın alarak girmişti.

2014 yılında 53,5 GW’lık büyüklüğe ulaşan küresel rüzgar türbini pazarında Vestas yüzde 11,6’luk pazar payı ile lider konumda olurken Siemens ise yüzde 9,5’lik pazar payı ile ikinci sırada geliyordu. Sekizinci sırada yer alan Gamesa’nın pazar payı ise yüzde 4,5 olmuştu.

Gamesa’nın İspanya’da 16, Hindistan’da 2, Çin’de ve Brezilya’da birer olmak üzere toplamda 20 üretim tesisi bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl GE Fransız Alstom’u, Nordex ise İspanyol Acciona Wind Power’ı satın alarak pazardaki konumlarını güçlendirmişlerdi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği verilerine göre Temmuz sonu itibari ile Gamesa 95,5 MW gücündeki türbin ile Türkiye rüzgar türbini pazarında yüzde 2,28 oranında paya sahipti.