Siemens Gamesa Türkiye’deki Ar-Ge ekibini büyütüyor

2019 yılında devreye giren tesisteki Ar-Ge ekibi 64 kişiye ulaştı

8 Mart 2021

Rüzgâr türbini üreticisi Siemens Gamesa’nın İzmir’deki Ar-Ge merkezinin 64 kişilik ekibi ile şirketin global Ar-Ge projelerinde yer aldığı belirtildi.

Şirket tarafından yayınlanan basın açıklamasında değerlendirmesi yer alan Siemens Gamesa Türkiye CEO’su Ebru Çiçekliyurt İzmir Ar-Ge Merkezi’nin şirketin dünya genelindeki altıncı global teknoloji merkezi olduğunu ayrıca merkezi büyütmek için çalışmalara devam edileceğini ve çeşitliliği güçlendirmek için kadın mühendislerin istihdamına odaklanacaklarını da ifade etti.

Çiçekliyurt şu değerlendirmeyi paylaştı;

“İzmir Ar-Ge Merkezimiz, diğer Siemens Gamesa Ar-Ge Merkezleri ile iş birliği içinde, Siemens Gamesa’nın en son teknoloji platformlarının geliştirilmesine önemli katkılarda bulunuyor. 64 kişilik ekibimiz global Ar-Ge projelerimizde görev alıyor ve 3-5 yıl sonrasının teknolojileri üzerinde çalışıyor. Şirket olarak Türkiye’deki mühendislik altyapısına güveniyoruz.”

Merkez 2019 yılında devreye girmişti

Siemens Gamesa Ar-Ge merkezini 2019 yılında YEKA RES-1 yarışma şartnamesi kapsamında kurmuştu.

2017 yılı Ağustos ayında 1.000 MW kapasite hakkı için düzenlenen YEKA RES-1 yarışmasının şartnamesi gereği yarışmayı kazanan konsorsiyumun Türkiye’de yerli rüzgâr türbini üretim tesisi ile birlikte Ar-Ge merkezi de kurması gerekiyordu.

Yarışma şartnamesi gereği yıllık bütçesinin en az 5 milyon dolar olması gereken merkezde, en az yüzde 80’i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak üzere en az 50 teknik personel görev alması ve kanat, jeneratör tasarımı, malzeme teknolojileri ve üretim teknikleri, yazılım ve yenilikçi dişli kutusu geliştirme gibi 5 ayrı alanın en az üçünde 10 yıl boyunca Ar-Ge çalışması yapılması gerekiyordu.

Ebru Çiçekliyurt 2019 yılı Kasım ayında yapılan Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’nde (TÜREK 2019) yaptığı konuşmada merkezin 2019’un ilk çeyreğinde üçte biri doktoralı personelden oluşan 30 kişilik bir ekip ile çalışmalara başladığını bildirmişti.

Çiçekliyurt kurulacak tesisin teknoloji merkezi olma özelliği ile yalnızca ÜR-GE değil yeni teknolojilerin geliştirileceği bir AR-GE merkezi olacağını söylemiş ayrıca merkez için YEKA şartnamesinde belirlen hedeflerin üzerine de çıkacaklarını ifade etmişti.