Siemens Fas’ta rüzgar türbini kanadı üretecek

Şirket yatırımı Eylül ayında kazandığı 850 MW’lık ihalenin yerli üretim şartı nedeni ile gerçekleştirecek

1 Ocak 2016

Siemens’in Fas’ta rüzgar türbini kanadı fabrikası kuracağı bildirildi.

Faslı Le Economiste gazetesinin haberine göre 100 milyon avroluk yatırım ile Cebelitarık Boğazı kıyısındaki Tangier şehrinde inşa edilecek fabrika doğrudan 670 kişiye istihdam sağlayacak.

İnşa çalışmalarına bu yılın Mart ayında başlanacak fabrikanın 2017 yılının Şubat ayında devreye alınması ve yıllık 600 kanat üretimi gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Gazete haberini Tangier-Tetouan Bölgesel Yatırım Merkezi direktörü Omar Charibi’ye  dayandırırken, Siemens ise konu hakkında henüz bir açıklama yapmış değil.

Bununla birlikte Siemens’in Karasal Rüzgar Birimi başkanı Thomas Richterich, Ekim ayında verdiği bir röportajda şirketinin Kuzey Afrika’daki yatırım planları hakkında değerlendirmelerde bulunmuştu.

Richterich açıklamasında Siemens’in Fas’ta beş ayrı rüzgar enerjisi santrali projesinden oluşan 850 MW’lık bir ihaleyi kazanan konsorsiyum içinde yer aldığını ve bu ihalenin şartlarından birinin de yerli üretim olduğunu hatırlatmıştı.

Siemens’in hali hazırda, orta doğu ve kuzey afrika bölgesine  hizmet vermek üzere Mısır’da da bir fabrika kurma hazırlığı olduğunu da hatırlatan Thomas Richterich, Fas gibi ülkelerin benzer davranmaları halinde bölgede çok daha fazla fabrika kurulabileceğini söylemişti.

Siemens’in  Faslı Nareva ve İtalyan Enel Green Power şirketinin oluşturduğu konsorsiyum ile birlikte kazandığı, ”Yap- Sahip Ol – İşlet –  Devret” modeli ile gerçekleştirecek 850 MW’lık projenin 2017-2019 yılları arasında tamamlanması gerekiyor.

Geçen yıl sonunda Fas’ta devreye giren ve Afrika’nın en büyük rüzgar enerjisi santrali olan Tarfaya RES’in türbinleri de Siemens tarafından sağlanmıştı.

Ekonomik rüzgar enerjisi yatırımı kapasitesinin 25.000 MW olarak hesaplandığı Fas 2014 yılı sonunda bu alanda 787 MW’lık kurulu güce ulaşmıştı.

Fas 2020 yılında rüzgar enerjisinde 2.000 MW’lık kurulu güce ulaşmayı, ayrıca elektrik tüketimini yüzde 42 oranında yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayabilmeyi hedefliyor.