Siemens Enerji Verimliliği Tır’ı Türkiye’de

Siemens’in enerji verimliliğine dikkat çekmek için geliştirdiği araç 25 Ekim – 8 Kasım tarihleri arasında Türkiye’de olacak

25 Ekim 2013

Siemens tarafından enerji verimliliğinin önemine dikkat çekmek amacı geliştirilen ve 2012’nin Mart ayından itibaren Avrupa’yı dolaşan Enerji Verimliliği Tır’ının 25 Ekim – 8 Kasım tarihleri arasında Türkiye’de olacağı bildirildi.

Siemens tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada araştırmaların, endüstri sektörünün global enerji tüketiminin yüzde 30’unu gerçekleştirdiğini ve başta endüstri sektörü olmak üzere ise enerji maliyetlerinin 2030 yılına kadar yüzde 30 oranında artacağının öngörüldüğü belirtildi. Açıklamada ayrıca bağımsız şirketlerce yapılan bazı çalışmalara göre bu dönemdeki enerji tasarruf potansiyelinin ise en az yüzde 30 olacağı bilgisi de paylaşıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Siemens Enerji Verimliliği ve Entegre Satış Yöneticisi Müjde Bakır şunları kaydetti:

“Günümüzde enerji verimliliği, endüstri ve altyapı sektörlerinde rekabetçiliğin korunması açısından en önemli itici güç ve aynı zamanda, söz konusu ekonomik ve çevresel hedefleri dengelemek olduğunda en temel belirleyici unsur haline geldi. Türkiye’ye getirdiğimiz Enerji Verimliliği TIR’ı, global enerji darboğazına karşı sürdürdüğümüz başarılı fikir liderliğini destekleyen ve bize, endüstri sektöründeki müşterilerimiz ile diyalog kapılarını açan mobil enerji yetkinliği merkezimizdir.”

Müjde Bakır ayrıca endüstriyel otomasyon ve sürücü teknolojileri aracılığıyla sağlanacak global tasarruf potansiyelinin yılda 300 terawatt-saat olduğunu tahmin edildiğini söylerken, bunun 50 adet, standart tip, kömür yakıtlı enerji üretim santralinin (700 megawatt) yıllık üretim hacmine veya yaklaşık 90 milyon ton karbondioksit salımına denk olduğuna da dikkat çekti.

Bakır sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Enerji verimliliğinde rol oynamak, sadece global enerji darboğazı ile mücadele etmek değil, aynı zamanda gün be gün kendini amorti eden verimlilik artışlarını hayata geçirmek anlamına gelir.”

İlk yola çıktığı Mart 2012’den bu yana Almanya, Avusturya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Belçika, İsviçre, Portekiz ve İtalya’daki önemli sanayi bölgeleri ile tesisleri ziyaret eden Siemens Enerji Verimliliği TIR’ının Türkiye’de 6 farklı durağı olacak. 25 Ekim 2013’te ilk olarak Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ne gidecek olan araç, ardından sırasıyla Siemens Gebze Tesisleri, Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi, Ankara 1.OSB, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi ile Siemens Kartal Tesisleri’nde bulunacak.

Açıklamada Enerji Verimliliği Tır’ının özellikle organize sanayi bölgelerinde duracak olmasının, bu bölgelerde faaliyet gösteren firmalara yeni bir bakış açısı sağladığı ifade edildi. Açıklamaya göre ziyaretçilerine, ekonomik verimlilik ve üretkenliğin çevre dostu endüstriyel üretim ile nasıl entegre edilebileceğini detaylı bir şekilde gösteren TIR’da; monitörler ve canlı tanıtımlar, endüstriyel süreçlerin enerji verimliliğini amaçlayan entegre bir yaklaşımla nasıl optimize edilebileceğini ortaya koyuyor.