Siemens Enerji Uzmanları Yetiştirecek

Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi lisansı alan Siemens, bu alanda kariyer edinmek isteyen uzmanları bünyesinde yetiştirip yönetici yapacak.

17 Ocak 2011

Sabah

Siemens, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi (EVD) lisansını alarak, Enerji Verimliliği Kanunu’nda tanımlanan hizmetleri sunmaya hak kazandı. Teknolojinin birçok alanında dünya lideri olan Siemens, Türkiye’de bu alanda tam yetkiye sahip en büyük firma oldu.

Lisans, Siemens’e EVD şirketi olarak üretim tesislerinde ve işletmelerde enerji etüdü ve verimlilik artırıcı proje hazırlama, proje uygulama ve danışmanlık yapma, enerji verimliliği yöneticiliği eğitimi düzenleme gibi konularda yetki tanıyor. EVD şirketi olarak ‘enerji yöneticisi’ eğitimleri de düzenleyecek olan Siemens, enerji alanında kariyer edinmek isteyen uzmanları bünyesinde yetiştirecek.

Binalar İçin de Lisans Alacak

Siemens Enerji Sektör Lideri Kaya Tütengil 6-7 ayda 105 enerji yöneticisi yetiştirdiklerini asıl amaçlarının firmalara tasarruf potansiyellerini göstermek olduğunu söyledi. 7 firmayla analiz safhasında olduklarını dile getiren Tütengil, “Kısa vadede enerjinin yüzde 40’ını harcayan binalar için de belge alıp binaların tasarrufu işine de odaklanacağız” dedi Tütengil yapılan yatırımın en fazla 2 yılda geri döndüğünü sözlerine ekledi. Enerji verimliliği danışmanlığı kapsamında neler yapılacak: Enerji sağlık taraması, Tesislerin A’dan Z’ye verimlilik potansiyellerinin değerlendirilmesi, Enerji yönetimi konusunda tesisin rakipleri ile ve sektör ortalamasıyla karşılaştırılması, Tüketimi azaltıcı proje fizibilite çalışmaları ve Anahtar teslim projeler.