Siemens Denizüstü RES’lerin Elektrik İletimi İçin Tesis Kuruyor

Siemens İngiltere Manchester’da kuracağı tesis ile deniz üstü rüzgar enerjisi projeleri için çözümler üretecek.

3 Ağustos 2011

Siemens’in İngiltere Manchester’da yüksek gerilim doğru akım (high-voltage direct current – HVDC) iletim hatlarının tasarım ve inşasına odaklanan bir araştırma ve üretim tesisi kurmak için çalışmalara başladığı açıklandı.

HVDC uygulamaları taşıdığı çok yüksek kayıp oranı nedeni ile özellikle kıyıdan kilometrelerce uzaklıkta gerçekleştirilecek olan deniz üstü rüzgar enerjisi santrallerinde üretilecek olan elektriğin en düşük kayıpla kıyıya ulaştırılarak ana elektrik şebekesine iletilmesi açısından oldukça önemli.

Uzmanlara göre HVDC uygulamaları için ana pazarlar deniz üstü rüzgar enerjisi santralleri ve deniz altı enterkonnekte sistemler iken, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak tüm Avrupayı kapsaması düşünülen bir elektrik şebekesi ise yine HVDC uygulamaları sayesinde mümkün olabilecek.

Siemens tarafından kurulan tesis ise özellikle İngiltere ve Kuzeybatı Avrupa’da kurulması planlanan deniz üstü rüzgar enerjisi tarlaları için çözümler üretmeye odaklanacak.

Şirket yetkilileri tesiste çalışmak üzere 340 kişilik bir mühendis ekibinin oluşturulması gerektiğini, bu ekibin ise üniversitelerin enerji ve elektrik bölümlerinde lisans ve lisanüstü seviyelerinden mezun kişiler ile Siemens’in İngiltere ve Avrupa’daki mevcut çalışanlarından oluşturulacağını açıkladılar.