Siemens Çöller İçin Fotovoltaik Teknolojisi Geliştirecek

Siemens ve Masdar Enstitüsü çöl iklimine uygun fotovoltaik teknolojisi geliştirecek

20 Ocak 2012

Siemens Enerji ve Birleşik Arap Emirlikleri Masdar Bilim ve Teknoloji Enstitüsünün güneş enerjisi teknolojisi alanında işbirliğine yönelik bir yıllık işbirliği anlaşması imzaladığı açıklandı.

Yapılan açıklamada geliştirilen işbirliği doğrultusunda yapılacak araştırma-geliştirme çalışmalarının özellikle güneş panellerin çöl ortamında maruz kaldığı yoğun kumlanma etkisinin giderilmesine odaklanacağı belirtildi. Çöl ikliminin hakim olduğu coğrafyalarda karşılaşılan bu sorun güneş panellerinin veriminin önemli oranda düşmesine neden oluyor.

Siemens’in Güneş Enerjisi Bölümü Başkanı Michael Pfund konu ile ilgili açıklamasında her iki kuruluşun bugüne kadar ayrı olarak güneş enerjisi alanında Ar-Ge çalışması yaptığını fakat bu işbirliği ile bu çalışmaları birleştireceğini söyledi. Pfund açıklamasında çöl ortamlarındaki fotovoltaik elektriği üretilmesinde yüzeyinde daha az kum biriken ve bakım maliyetlerinin daha düşük olduğu panellerin bu teknolojinin rekabetçiliği açısından önemine vurgu yaptı.