Siemens 7 MW’lık türbinleri için ilk siparişi aldı

Mart ayında tanıtılan türbinler Birleşik Krallık kıyılarında elektrik üretecek

30 Ekim 2015

Siemens yeni geliştirdiği 7 MW gücündeki deniz üstü rüzgar enerjisi türbini için ilk siparişi aldığını duyurdu.

Alman mühendislik şirketi tarafından yapılan açıklamada Danimarkalı DONG Energy’nin Birleşik Krallığın İrlanda kıyılarında gerçekleştirecek Walney 3 deniz üstü rüzgar enerjisi tarlası projesi için bu türbinlerden 47 adet sipariş ettiği bildirildi.

Siemens tarafından geçen yılın Mart ayında geliştirildiği duyurulan doğrudan tahrik (direct drive) teknolojisine sahip ve154 metrelik rotor çapına sahip SWT-7.0-154 türbinlerinin seri üretimine ise 2017 yılında başlanması planlanıyor.

İnşa çalışmalarının 2018 yılı başında başlayacağı proje tamamlandığında bu türbinlerinin İngiltere’deki 260 bin evin ihtiyacına denk şekilde elektrik üretimi gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Dong Energy tarafından aynı bölgede gerçekleştirilen toplamda 367 MW gücündeki Walney 1 ve Walney 2 projelerinde de Siemens türbinleri kullanılıyor.  Her iki rüzgar enerjisi tarlası 3,6 MW gücünde 51 adet Siemens rüzgar türbininden oluşmakta.

Siemens deniz üstü rüzgar türbini pazarında lider konumda iken, şirketin şimdiye kadar tedarik ettiği deniz üstü  türbinlerin gücü 5,8 GW’a ulaşmış durumda. Bu gücün 2 GW’lık kısmı ise yalnızca 2014 yılında devreye alınmıştı.