Siemens 1.8 GW’lık rüzgar türbini sipariş aldı

DONG Energy tarafından sipariş edilen türbinler İngiltere kıyılarına kurulacak

20 Temmuz 2012

Siemens’in Danimarkalı DONG Energy şirketinden 1.800 MW’lık deniz üstü rüzgar türbini siparişi aldığı açıklandı.

Açıklamada ilgili anlaşma gereğince Siemens’in Dong Energy’ye 2014-2017 yılları arasında İngiltere kıyılarında hayata geçireceği deniz üstü rüzgar tarlası projesi için yeni geliştirdiği SWT-6.0-154 modelli rüzgar türbinlerinden 300 adet sağlayacağı bildirildi. Dong Energy ise bu yılın sonuna kadar Gunfleet Sands deniz üstü rüzgar enerjisi tarlasına bu türbinlerin ikisinin kurulumunu gerçekleştirerek test çalışmalarına başlayacak.

Siemens tarafından geliştirilen ve 75 metre ile dünyanın en uzun kanat boyuna sahip SWT-6.0-154 rüzgar türbinleri aynı zamanda benzerlerine göre yüzde 50 daha az gerekli parça içermesi sayesinde çok daha hafif bir yapıya sahip. 154 metrelik kanat çapına sahip olan bu türbinler, 2.5 futbol sahasına denk olacak şekilde 18.600 metrelik süpürme alanı ile 6.000 Avrupalı ailenin elektrik talebini karşılama potansiyeline sahip.

Siemens tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada dünyanın ilk deniz üstü rüzgar enerjisi tarlası’nın 1991 yılında Siemens ve Dong Energy işbirliği ile Danimarka’nın Vindeby şehri kıyılarında hayata geçirildiği hatırlatırken bu tarihten beri iki şirketin işbirliği ile hayata geçirilen toplam 930 rüzgar türbinine sahip 13 deniz üstü rüzgar enerjisi tarlasında elektrik üretiminin gerçekleştirilmekte olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca Siemens ve Dong Energy şirketlerinin İngiltere, Almanya ve Danimarka kıyılarında 2 GW’lık deniz üstü rüzgar projesinin inşası için çalışmalarına devam ettiği ifade edildi.

İngiltere’nin 2020 yılına kadar deniz üstü rüzgar enerjisinde 18 GW’lık kurulu güce ulaşarak, bu tarihte elektrik talebinin yüzde 18’ini deniz üstü rüzgar enerjisinden karşılama hedefi bulunuyor.