Shell Yenilenebilir Enerji Kaynakları için 1.2 Milyar Dolar Harcıyor

Shell’in yeni yakıtı için İstanbul’da tanıtım toplantısında yapıldı

23 Temmuz 2009

Shell’in yeni yakıtı FuelSave Kurşunsuz 95’in tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Spanoudis, ”Türkiye hala Shell’in yatırım yapmaya devam ettiği ve gelecekte de devam edeceği ender ülkelerden biri” diyerek, 2006 yılında Türkiye’de iki köklü şirketin birleşmesiyle oluşan Shell&Turcas’ın, Royal Dutch Shell tarafından bu gibi ortaklıkları dünya çapında geliştirmek için bir model olarak görüldüğünü anlattı.

Tüm dünyada enerji talebinin giderek arttığını, 40 yıl içinde bugünkü enerji ihtiyacının iki katına çıkacağını, bunu karşılamak için 6 Suudi Arabistan değerinde yeni enerji kaynağı bulunması gerektiğini söyleyen Spanoudis, geleneksel arz kaynaklarının, artan nüfus ve Hindistan, Çin gibi ülkelerde artan talep karşısında tempoya ayak uydurmakta zorlandığını ifade etti. Spanoudis, uluslararası şirketlerin, alternatif enerji kaynaklarına giderek artan şekilde yatırım yaptıklarını ancak sadece bu alandaki gelişmelerin, gelecekteki sıkıntıların üstesinden gelinmesi için yeterli olmayacağını dile getirdi.

İklim değişikliği çerçevesinden bakıldığında ise yakıt kullanma şekillerinin değiştirilmemesi ve mevcut kaynakların verimli kullanılmaması durumunda dönülmez bir noktaya ulaşılabileceğini vurgulayan Spanoudis, Shell’in yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik araştırma çalışmaları için 1,2 milyar dolar seviyesinde kaynak harcandığını belirtti.

Spanoudis, tanıtımını yaptıkları yeni ürünün motor verimliliğini artırarak, sürüş tarzına göre yüzde 10-15’lik tasarruf sağladığını bildirdi.

George Spanoudis, Shell’in yakıt ekonomisi çalışmaları konusunda bilgi verdiği konuşmasında, dünyanın her yerinden 450 genç ekibin 1 litre yakıtla en uzun mesafeyi gitmek amacıyla yarıştığı Eco-marathon’da bir Türk ekibin yoğun bir katılım gösterdiğini ve 4.’lüğü kazandığını belirtti. (A.A)