Sharp ABD ve Avrupa güneş enerjisi pazarından çekilebilir

Şirket güneş enerjisi alanındaki faaliyetlerini önemli oranda geriletebilir

27 Eylül 2012

Son yıllarda finansal sorunlar yaşayan ve yılı 100 milyar Yen zarar ile kapatması öngörülen Japon elektronik şirketi Sharp yeniden yapılanma planları çerçevesinde güneş enerjisi alanındaki faaliyetlerini önemli ölçüde  düşürebileceği belirtildi.

Reuters ve Bloomberg gibi haber ajansları ile Financial Times gazetesinin Japon medyasına ve ismini açıklamadığı kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre şirket yeniden yapılanma planları çerçevesinde ilk etapta Mart ayına kadar Avrupa ve ABD pazarındaki güneş pili ve paneli satışlarını sonlandırabilecek. 10 yıl önce güneş enerjisi pazarında yüzde 20’lik pay sahibi olan şirket özellikle Çinli rakiplerinden kaynaklanan rekabet nedeni ile bu payını kaybetmişti.

Haberlere göre Japonya’da güneş enerjisi alanında üretim yapan üç fabrikasını satmayı planlayan şirket, güneş pili üretimi yapan bir fabrikasını ise diğer işletmeleri ile birleştirerek koruyacak. Şirket ayrıca toplam işgücünün yüzde 18’i olan 10.000 çalışanı ile yollarını ayıracak.

Bununla birlikte şirketin ABD’de güneş enerjisi projeleri geliştiren ve 2010’da 305 milyon dolara satın aldığı iştiraki Recurrent Energy şirketindeki hisselerini de satma olasılığı bulunuyor.

Recurrent Energy CEO’su Arno Harris ise Sharp’ın hisselerini satması halinde geliştirmeye çalıştıkları 2.5 GW’lık güneş enerjisi projesinin bundan etkilenmeyeceğini söyledi. Harris  ayrıca bu projeler için şimdiye kadar 2 milyar dolarlık proje finansmanı taahhütü sağladıklarını da sözlerine ekledi.

Sharp’tan konu ile ilgili farklı yayın kuruluşlarına yapılan açıklamada ise şirketin yeniden yapılanma planlarının henüz resmi olarak açıklanmadığı için bu konuda yorum yapılamayacağı ifade edildi.