Seymen Çöp Gazı Enerji Üretim Tesisi ilk etabı devreye girdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tesis ile 25 günde 2 milyon TL gelir elde etti

21 Ekim 2020

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan çevre yönetimi şirketi İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSTAÇ) yatırımı olan Seymen Çöp Gazı Enerji Üretim Tesisinin ilk etabının tamamlanması dolayısı ile 20 Ekim 2020 günü bir tören düzenlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu törende yaptığı konuşmada 10 bin metrekare kapalı alana sahip tesisin 220 hektarlık bir atık bertaraf alanında kurulu olduğunu 6 hektarlık bir alanı kapladığını ve santralin yatırım maliyetinin 133,5 milyon TL olduğunu bilgilerini verdi.

Santralin 17 MW’lık ilk bölümünün tamamlandığını ve 25 günde belediyenin elektrik satışından 2 milyon TL gelir elde ettiğini ve bu rakamın yıl sonuna kadar 11 milyon TL’ye ulaşacağını söyleyen İmamoğlu, projenin 90 MW’lık tam kapasiteye ulaşması ile birlikte yıllık gelirin de 200 milyon TL’ye ulaşacağını kaydetti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü;

2047 yılana kadar, toplamda ilave yatırımlarla beraber gelirinin, 1 miyar 137 milyon dolara çıkmasını bekliyoruz bu projemizin. Bu gelirin 361 milyon doları, buranın geliştirilmesine ve tesis giderlerine harcanacağını düşündüğümüzde, İBB, 26 yılda, 776 milyon dolar kazanç sağlamış olacak şuradaki projemizden.


[1] Seymen Çöp Gazı Enerji Üretim Tesisi 1. Etabı’nın Açılışı Yapıldı