Sessiz Dev; Termal Güneş Enerjisi

Bartu Bugatur
16 Temmuz 2010

Sevgili Temiz ve Yenilenebilir Enerji Dostları,

Anlaşıldı ki, yurdumuzun temiz enerji potansiyelinin harekete geçirilerek dış bağımlılığın ve emisyonların azaltılması tavandan tabana değil, tabanın tavanı itmesi ile gerçekleşecek; yani yurdunu seven ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir ülke devretme amaç ve azminde olan halkımız, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygın kullanımı için gereken adımları kendi koşulları ile atacak ve yöneticilerini bu kaynakların kullanımının farkındalığı yönünde tahrik ederek itecektir. Yani halkın yenilenebilir enerjiler hakkındaki bilgi birikimi kendisini yöneten ve temsil eden meclisin bilgi birikiminin önüne geçecek ve karar alıcılar bu eğilime uymak zorunda kalacaklardır.

Bunun işaretlerini hem oluşturulan sivil toplum örgütlerinin sayısında, kullanıcı gruplarında, bloglarda, portallerde, yayınlarda, kurumsal kullanıcıların bilinç seviyelerinde görmeye başladık bile…

Yeşil Ekonomi portalımız bu bilinç seviyesinin olgunlaştırılıp yaygınlaştırılmasında, sektör bileşenlerinin temsilcilerinin katkıları ile önemli bir rol üstlenecektir. Naçizane ben ve ekip arkadaşlarım ilgilileri için belki de “sessiz dev” veya “ağır abi” olarak nitelendirilebilecek “Termal Güneş Enerjisi Sistemleri” hakkında belki de pek bilinmeyen ve gelişmiş uygulamalar hakkında ufuk açabilecek bilgileri burada paylaşacağız. Niçin “sessiz dev” ? Çünkü ülkemizdeki termal güneş enerjisi sektörü ve kapasitesi iyisiyle kötüsüyle, yanlışı ile doğrusu ile yaklaşık 18 milyon m2 lik kurulu kollektör alanı ve termal kapasitesi ile dünyanın 3. büyük, Avrupa’nın ise en büyük kapasitesi… Sektör bunu desteksiz, gürültüsüz başarmış durumda… Fakat olması gerektiği yerde mi? Hayır, asla… Çünkü yeni ölçümler ile yıllık ortalama 4.2kWh/m2 gün ışınım şiddetine sahip bir ülkede termal güneş enerjisinin ve uygulamalarının çatı kirlililiği ve tehlike yaratan ve sadece sıcak su üretiminde kullanılan bir katmana sıkışmış, sıkıştırılmış olması asla kabul edilemez… Biz bu köşede yurdumuz için değer katabilecek uygulamalar, teknolojiler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Güneşin hakkını vermeye çalışacağız.

Portalın adına yakışır biçimde uygulamaların sadece teknolojik boyutunu değil ekonomik boyutunu da ele alacağız. Bu vesile ile saygılar sunuyor, bilinçleri yeşertmesi umudu ile “Yeşil Ekonomi” ye başarılar diliyorum.