SENVER-22 sonuçları açıklandı

Dört şirket yedi ayrı ödül kazandı

28 Temmuz 2022

2022 yılı Sanayide Enerji Verimliliği yarışmasının sonuçları yayımlandı. [1]

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) tarafından yapılan açıklamaya göre üç ayrı kategoride dört ayrı şirket yedi ayrı ödül kazandı.

Yarışmaya yıllık enerji tüketimi 500 ila 1.000 TEP arası firmaları içeren Kategori-1 için yalnızca tek bir firma başvurduğu için bu kategoride ödül verilmedi.

Yıllık enerji tüketimi 1.001 TEP – 50.000 TEP arasında olan firmaların yer aldığı Kategori-2 değerlendirmelerinde ise birincilik ödülünü Tavlama Hattı Çevrim Sürelerinin Kısaltılması ve Enerji Verimliliği Geliştirme Projesi ile Tatmetal Çelik Sanayi, ikincilik ödülünü Isı Pompalı Soğutma Tesisi Projesi ile Arçelik A.Ş. Çayırova Çamaşır Makinası İşletmesi, üçüncülük ödülünü ise 1250 Ton Pres Nitro Silindir Projesi ile yine Arçelik’in Kurutma Makinası İşletmesi kazandı.

Yıllık enerji tüketimi 50.001 TEP ve üzeri olan firmalar yer aldığı Kategori-2 değerlendirmesinde ise dört ödülden üçü TÜPRAŞ’a verildi.

Şirket İzmit Rafinerisinde gerçekleşen Enerji Geri Kazanım Ekipmanlarında Emre Amadeliğin Artırılması Projesi ile birinci, İzmir Rafinerisinde gerçekleşen U-921 Atık Isı Kazanı HP-LP Mix Ekonomizer Paketi Retüp İşlemi ile Enerji Tasarrufu Projesi ile üçüncü olurken, Kırıkkale Rafinerisi Enerji Tasarruf Çalışmaları ile de Jüri Özel Ödülü aldı.

İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları da Yüksek Fırınlar Düşük Tepe Basınç İşletme Şartlarında Otomatik Devreye Alınarak Enerji Kazanımının Sağlanması Projesi ile ikinci oldu.


[1] Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması (SENVER-22) Ödül Almaya Layık Görülenler