SENVER-21 kazananları açıklandı

2021 yılı Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması sonuçlandı

29 Temmuz 2021

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) 2021 yılı Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması (SENVER-21) kazananlarını duyurdu.

Duyuruya göre 24 Haziran 2021 günü yapılan yarışmada üç ayrı kategoride düzenlenen yarışmada bu yıl Kategori -1 için başvuru yapılmadı.

Kategori-2 değerlendirmesinde Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. Akıllı Enerji Yönetim Sistemi ile birincilik, BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. – Çerkezköy Şubesi Enjeksiyon Makinesi Servo Dönüşümü projesi ile ikincilik, OYAK Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş de Dökümhane Atölyesi Isı Geri Kazanım Projesi ile üçüncülük ödülü kazandı.

Kategori-3 değerlendirmesinde ise İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. TRT Sisteminin Motor Modunda Çalıştırılmasıyla Kazanılan Enerji Miktarının Artırılması projesi ile birincilik, TÜPRAŞ Türkiye Petrol Rafineleri A.Ş. – Kırıkkale Rafinerisi Kırıkkale Rafinerisi Enerji Tasarruf Çalışmaları projesi ile ikincilik ve TÜPRAŞ Türkiye Petrol Rafineleri A.Ş. İzmit Rafinerisi – İzmit Rafinerisi Operasyonel Enerji Verimliliği Çalışmaları projesi ile üçüncülük ödülü kazandılar.

Yarışmalardaki kategoriler başvuru yapan firmaların Ton Eşdeğer Petrol (TEP) cinsinden yıllık toplam enerji tüketimine göre belirleniyor.

Kategori-1’de yıllık enerji tüketimi 500-1000 TEP, Kategori-2’de 1.001 TEP – 50.000 TEP arasında, Kategori-3’de ise 50.001 TEP ve üzeri olan firmalar yer alıyordu.

 


[1] Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması (SENVER-21) Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri Ödül Almaya Layık Görülenler