”Sektördeki dinamizmi korumak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz”

Bakan Dönmez TÜREK 2019 açılışında sektöre teşvik, destek ve yasal düzenlemeler ile destek olmaya devam edeceklerini söyledi

11 Kasım 2019

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği tarafından düzenlenen TÜREK 2019‘da rüzgar enerjisi sektöründe yaptığı konuşmada rüzgar yatırımlarında ve sektörün sanayi tarafında gelişmelere dikkat çekerken, sektöre destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

Bakan Dönmez konuşmasında Türkiye’nin rüzgar enerjisi gücünün son 17 yılda 400 kattan fazla artmasının kamu ve özel sektör ortak başarısı olduğunu söyledi.

2017 yılında açıklanan Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında 2017-2027 dönemi için belirlenen 10.000 MW hedefinin 1.500 MW’lık bölümüne ulaşıldığını kaydeden Enerji Bakanı, son dönemde Türkiye ekonomisini doğrudan hedef alan saldırılar sonucunda rüzgar yatırımlarında bir nebze düşüş görülse de gerek teşvik ve destekler, gerekse de yasal düzenlemeler ile sektördeki dinamizmi korumak için gereken tüm gayreti göstereceklerini kaydetti.

Bakan Dönmez ayrıca 40-50 MW’lık mini YEKA yarışmaları ile de sektöre yeni kapasite tahsis edileceğini sözlerine ekledi.

Lisanssız elektrik üretim düzenlemelerinde yapılan değişiklikler ile lisanssız yatırımlarda üst sınırın 1 MW’dan 5 MW’a çıkması ile de lisanssız yatırımlar için daha fazla başvuru gelmeye başladığı bilgisini paylaşan Fatih Dönmez, bu alana yönelik daha fazla yatırım gelmesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

Rüzgar enerjisi sektöründe yerli üretimin artmasına da dikkat çeken Bakan Dönmez, 2019 yılında 91 rüzgar enerjisi santralinin yerli katkı ilave fiyatı desteğinden yararlanırken, 2020 yılı için ise 109 rüzgar enerjisi santrali yatırımı için bu destekten yararlanmak için başvuru yapıldığı bilgisini verdi.

Offshore rüzgar enerjisi alanındaki ihalenin belirlenen takvimde yapılmadığına da dikkat çeken Fatih Dönmez, bu alanın gündemlerinden çıkmadığını teknolojinin olgunlaşması ile fiyatların inmesinin arından ilk fırsatta ihale yapılacağını da sözlerine ekledi.