Şekerbank ve Baymak 30 MW’lık kurulu güç hedefliyor

İki kuruluş çatı üstü güneş elektriği yatırımları için işbirliği geliştirdiklerini duyurdu

9 Ağustos 2015

Şekerbank ve Baymak çatı üstü güneş elektriği yatırımlarına yönelik işbirliği geliştirdiklerini duyurdular.

Açıklama Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk ve Baymak Genel Müdürü Ender Çolak ev sahipliğinde geçen hafta İstanbul’da gerçekleştirilen ortak basın toplantısı ile duyuruldu.

Açıklamalara göre işbirliği çatı tipi güneş elektriği yatırımı yapmak isteyen gerçek veya tüzel kişilere Baymak ürünlerini tercih ettikleri takdirde, Şekerbank’ın EkoKredi uygulaması kapsamında finansman sağlanmasını kapsıyor. İki kuruluşun hedefi 2017 yılına kadar 50 milyon TL’lik finansman ile 30 MW’lık kurulu gücün devreye girmesini sağlamak.

Toplantıda konuşan Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk işbirliği kapsamında apartman/site yönetimlerine, bireysel müşterilere ve işletmelere 60 aya varan vadeler  ve yüzde 1’in altında faiz oranları ile anahtar teslim kurulum hizmeti dahil olmak üzere güneş enerjisi kredisi sağlayabileceklerini söyledi. Ertürk çalışma kapsamında 4 kişilik bir ailenin ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde 3 kW gücündeki bir sisteme 60 ay vadeli olarak 420 TL’den başlayabilen taksitler ile sahip olunabileceğini de sözlerine ekledi.

Baymak Genel Müdürü Ender Çolak ise fotovoltaik sistem yatırımlarının kurulum güçlerine bağlı olarak Türkiye’nin güney bölgelerinde 6, kuzey bölgelerinde ise 7,5 yıl içinde kendilerini ödeyebileceğinin altını çizdi.

Çolak konuşmasının devamında şunları kaydetti;

“Türkiye, 2.460 saat güneşlenme süresi ve yıllık ortalama 1.311 kilovat saat (kWh/m2) güneş ışınımı ile güneş açısından çok zengin bir ülkedir, potansiyeli 500 GW’ı aşmaktadır. Yapılan ölçümler, bir ailenin ortalama 3 kW’lık bir sistem kullandığını göstermektedir. Bu enerjiyi elde etmek için kurulacak sistem ile güneşten yaklaşık 6,5 megavat saat (MWh) üretim yapılacak ve ortalama 6 yılda bu sistem kendini amorti edecektir. Dolayısıyla 3 kW’lık sistemi evine kuran bir aile, kalan 24 yıl boyunca bedava elektrik kullanacak ve tüketiminden artanı devlete satabilecektir. Baymak olarak, bu sistemi hem bayilerimize hem de proje ortaklarımıza daha iyi anlatabilmek için fabrikamıza 10 kW’lik bir PV sistemi kurduk. Bu sistem sayesinde 4 adet üretim bandımızın elektrik tüketiminin yüzde 80’i güneş enerjisinden karşılanmaktadır. Eş zamanlı olarak bayi eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Eğitimlere kısa zamanda 110 kişi katılım sağladı. Bu kapsamda, sahada uygulama yapacak olan bayiler konu ile ilgili detaylı olarak bilgilendirildi. İzmir, Manisa, Aydın, Antalya, Adana, Konya, Kayseri ve Ankara’nın da aralarında bulunduğu 23 ilden gelen katılımcılar, güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretme sürecine canlı tanık oldular.”

Ender Çolak Baymak’ın Türkiye genelindeki 300’ü aşkın şubesi, 1.000’e yakın bayisi ile hedefinin 2017 yılına kadar 3.300 konut ve işyerini güneş enerjisi sistemleriyle tanıştırmak ve 30 MW’lık kurulu güce ulaşmak olduğunu söyledi. Çolak bu hedefe ulaşmanın yıllık 65,7 milyon kWh elektrik üretimi sağlanması anlamına geleceğine de vurgu yaptı.

Şekerbank EkoKredi uygulaması kapsamında şimdiye kadar enerji verimliliği alanında bireysel, KOBİ, esnaf ve çiftçilere yaklaşık olarak 613 milyon TL’lik finansman sağlamış durumda.

Baymak ise çatı üstü güneş elektriği yatırımları için 3,5,10,15,20,25,30 kW olmak üzere kurulu güçlerine göre değişen 7 ayrı paket halinde ürün seti sunuyor.