Şekerbank 115 milyon dolar finansman sağladı

Bankanın kaynağı kullandıracağı yatırımlar arasında enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji de var

3 Ocak 2016

Şekerbank 115 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladığını açıkladı.

Banka tarafından yapılan açıklamada kaynağın Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) ile Kore Kalkınma Bankası’nın (KDB) öncülüğünde Asya ve Avrupa’nın önde gelen kuruluşlarının katılımıyla sağlandığı bildirildi.

Açıklamaya göre Şekerbank kaynağı KOBİ’lerin dış ticaret, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarının desteklemesi için kullandırılacak.

TL, avro ve dolar olmak üzere 4 farklı dilimden ve 5 yıla kadar değişik vadelerden oluşan kredi aynı zamanda Türkiye’nin ilk beş yıllık sendikasyon kredisi olma özelliğine de sahip oldu.

Bankanın açıklamasında değerlendirmesi yer alan Şekerbank Genel Müdürü Halit Yıldız şunları kaydetti;

”Bu uzun vadeli ve uygun fiyatlı kaynak; küresel finansal koşullardaki belirsizliğe karşın uluslararası finans kuruluşlarının Türkiye’ye, Türk bankacılık sektörüne, Bankamıza olan güvenini teyit ediyor. Şekerbank’ın Anadolu Bankacılığındaki uzmanlığı sayesinde edinilen bu yurt dışı kaynaklar ile reel sektörü desteklemeye, dış ticareti finanse etmeye ve enerji verimliliği yatırımlarını bireylerden işletmelere tabana yaygın bir yapıda desteklemeye devam edeceğiz.”