SBE İstanbul 13-15 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek

İstanbul ilk defa ‘’Sürdürülebilir Yapılı Çevre Konferanslar Serisi’’  kapsamında bir etkinliğe ev sahipliği yapacak

10 Ekim 2016

Dünyanın 50’den fazla ülkesinde 2000 yılından bu yana gerçekleştirilen Sürdürülebilir Yapılı Çevre Konferanslar Serisi (The Sustainable Built Environment Conference Series) bu yıl ilk defa Türkiye’de düzenlenecek.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) organizasyonuyla 13-15 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenecek ‘’SBE İSTANBUL’’ konferansınIN ana teması “Akıllı Metropoller – Sürdürülebilir ve Akıllı Binalar ile Akıllı şehirler için Entegre Çözümler” olacak.

Türkiye İMSAD tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre konferansta sürdürülebilir bir gelecek için AR- GE ve inovasyonun önemine dikkat çekilecek ve sanayi – üniversite işbirliğinin güzel örnekleri kamuoyu ile paylaşılacak.

Açıklamada SBE16 İSTANBUL Konferansı’nın inşaat  malzemeleri sektöründe sanayi, kamu, üniversite ve STK’ların işbirliği ile hayata geçirilen ilk konferans olma özelliği taşıdığı da ifade edildi.

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar açıklamada şu değerlendirmeyi paylaştı;

“Türkiye İMSAD olarak, her platformda sürdürülebilirliğe verdiğimiz önemi vurguluyor, çalışmalarımızla söylemlerimizi destekliyoruz. Dünyada ilk kez bir sivil toplum kuruluşu tarafından GRI4 Rehberi’ne göre hazırlanan Sürdürülebilirlik Raporumuzu 2014 yılında kamuoyuyla paylaştık. Sektörde sürdürülebilirlik kavramlarıyla ilgili ortak bir anlayış ve söylem getirmek amacıyla 2015 yılında “Sürdürülebilir İnşaat Malzemeleri Terimler Sözlüğü”nü hazırladık. Sektörün son 7 yıldır en büyük buluşma platformlarından biri olan İnşaatta Kalite Zirvelerimizde her sene mutlaka sürdürülebilirliğe vurgu yapan oturumlar, sunumlar düzenledik. Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz 7. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvemizde Türkiye İMSAD Üyeleri olarak Sürdürülebilirlik Parametrelerimizi açıklayarak ‘Sürdürülebilirlik Sözü’ verdik. ‘Değişen Dünya Gelişen Malzeme’ temasıyla ise bu yıl gerçekleştireceğimiz konferansımızda ele alınacak konular için ilk adımı attık. ‘Akıllı Metropoller – Sürdürülebilir ve Akıllı Binalar ile Akıllı Şehirler için Entegre Çözümler’ temasıyla hayata geçireceğimiz bu konferansta da Türkiye’nin iklim değişikliği kapsamındaki ulusal vizyonu masaya yatırılacak, yarının yapıları ve şehirleri konuşulacak. Sürdürülebilir bir gelecek için fikirler, çözümler, yöntemler ve teknikler tartışılacak ve sonuçlar paylaşılacak.”

SBE16 ISTANBUL Konferansı’nda Singapur, Japonya, İsveç, Norveç, İngiltere, Belçika ve Kanada başta olmak üzere pek çok ülkeden 13’ü yabancı toplam 22 konuşmacı yer alacak. Konuşmacılar arasında Ecoplatorm Başkanı Sven Olof Ryding, Solar Decathlon Europe Başkanı Prof. Peter Russell, Japon Mimar Prof. Kazuo Iwamura, Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsü Başkanı Gökhan Yıldırım, Avrupa Bina Performans Enstitüsü Başkanı Oliver Rapf, REC Türkiye Başkanı Rifat Ünal Sayman, Schneider Electric Akıllı Şehirler Global Direktörü Gordon Falconer ve University College London (UCL) Enerji Enstitüsü Direktörü Robert Lowe gibi pek çok değerli isim yer alıyor.

Sürdürülebilir Yapılı Çevre Konferanslar Serisi (The Sustainable Built Environment Conference Series), CIB Uluslararası Bina Araştırma Ve İnovasyon Konseyi, FIDIC – Uluslararası Müşavir Mühendisler Federasyonu, iiSBE – Uluslararası Sürdürülebilir Yapılı Çevre İnsiyatifi ve UNEP – Birleşmiş Milletler Çevre Programı Teknoloji, Endüstri ve Ekonomi Bölümü Sürdürülebilir Bina ve İklim İnsiyatifi gibi uluslararası büyük oluşumların inisiyatifinde organize ediliyor. 3 yıllık döngü ile gerçekleştirilen SEB Konferansları çerçevesinde ilk yıl hazırlık yapılırken, ikinci yıl bölgesel ve ulusal konferanslar ve son yıl global konferans düzenleniyor.

Bu yıl ise Türkiye ile birlikte 21 farklı ülkede 21 konferans düzenleniyor. Bu tarihe kadar bir kısım konferans sona ererken, geri kalanlar yılsonuna kadar tamamlanacak. Global Konferans ise 2017’de Hong Kong’da düzenlenecek.

Uzmanlardan oluşan bir kurul tarafından bölgesel ve ulusal konferansların içinden en iyi bildiriler seçilecek ve Global Konferansta sunulacak.

Etkinlik ile ilgili ayrıntılı bilgi için www.sbeistanbul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.