Sanko Enerji yenilenebilirde 1.000 MW’ı aştı

Şirket 200 MW gücündeki dört rüzgâr yatırımının devreye girmesi dolayısı ile tören düzenledi

18 Mayıs 2022

Sanko Enerji Grubu son dönem yatırımlarından dört rüzgâr enerjisi santralinin devreye girmesi dolayısı ile bir tören düzenledi.

Grubun devreye aldığı son rüzgâr enerjisi santrali olan Bursa’daki Güney-1 RES’te gerçekleşen tören, Covid-19 döneminden sonra şirket çalışanlarının yurt çapından katılımıyla gerçekleşen ilk etkinlik oldu.

Törene Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu ile birlikte Sanko Holding Onursal Başkanları Abdulkadir Konukoğlu ve Zeki Konukoğlu da katıldı.

Toplam kurulu güçleri 200 MW’ı aşan Akyel-1, Akyel-2 Gazi-9 ve Güney-1 RES santrallerinin devreye girmesi ile Sanko Enerji’nin rüzgar enerjisi gücü 300 MW’ı, şirketin tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim portföyünün toplam büyüklüğü ise 1.000 MW’ı aştı.

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu törendeki konuşmasında Sanko Grubu olarak insanı, toplumu ve ülkeyi her zaman ön planda tutarak çalıştıklarına vurgu yaparken dört rüzgâr santralinin açılışıyla da hayallerine bir adım daha yaklaştıklarını söyledi.

Adil Sani Konukoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü;

118 yıldır yaptığımız tüm yatırımları önce insan, toplum ve ülke sevdasıyla yaptık. Enerjiye girmemizin esas nedeni ülkemizin enerji kaynaklarını en iyi şekilde kullanabilmek ve ülkemize daha faydalı olmaktı. 15 yıl önce koyduğumuz 1.000 MW hedefine ulaştık. Bundan gururluyuz ve gençlerimizin bunu daha ileriye götüreceklerine inancımız da sonsuz.

Sanko Holding Onursal Başkanı Zeki Konukoğlu da törendeki konuşmasında, bugüne kadar yapılan enerji projelerinde emekleri geçen tüm yol arkadaşlarına teşekkür ederken şunları söyledi;

Enerjide 2005’te başlayan serüven bizi buraya kadar getirdi. El birliğiyle, yılmadan, usanmadan çalışarak 1.000 MW hedefimizi aştık. Bu yıl portföyümüze 55 MW GES projesi ekleyerek, ayrıca Sanko tesislerinde, çimento fabrikalarında yapacağımız güneş enerjisi projeleri sayesinde inşallah 1.045 MW’a ulaşmış olacağız ve üretimimiz de 3 milyar kWh’ı geçmiş olacak. Bu yolda emeği geçen her bir arkadaşımıza ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Sanko Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adil Tekin projelerin önemli güçlüklere karşın başarı ile devreye alındığına vurgu yaptığı değerlendirmesinde şunları kaydetti;

“Türkiye son beş altı yıldır hem finansman alanında hem politik anlamda ciddi sorunlarla uğraşıyor. 2019’da bu yatırım kararlarını alırken gerçekten çok zorlandık ama büyük emeklerle bu santrallerimizi YEKDEM süresi içerisinde tamamladık. Bu bizler için büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı.

Sanko Enerji Grubu CEO’su Hakan Yıldırım ise elde edilen başarıda Sanko Enerji’nin tüm çalışanlarının payı olduğunun altını çizdiği konuşmasında Türkiye’nin son on beş sene içerisinde özellikle yenilenebilir enerji alanında bir şantiye haline ve açık üniversite haline geldiğine dikkat çekti.

Hakan Yıldırım enerjide dışa bağımlı olmanın ne kadar büyük bir risk olduğunun birçok ülke tarafından görüldüğü bir dönemde, kurulan her yenilenebilir enerji santralinin enerji bağımsızlığında açılan bir cephe olduğunun da altını çizdi.

Güney-1 RES’e özel “Atatürk Portresi”

Törende, resim ve heykel sanatçısı Deniz Sağdıç’ın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Güney-1 RES için farklı materyaller kullanarak tasarladığı Atatürk Portresi’nin açılışı da gerçekleştirildi.

Birbirinden farklı materyaller kullanılarak yapılan özel portrenin açılışı, Sanko Holding’in en genç yöneticisi Turgut Konukoğlu’nun 19 Mayıs temalı konuşmasının ardından yapıldı. Portrenin açılışı Turgut Konukoğlu ve törende bulunan Sanko Vakfı bursiyerlerinin katılımıyla yapıldı.

2 yıllık Covid pandemisi arasından sonra “Farkındayız” temalı ilk buluşma

Covid-19 pandemisi dolayısıyla 2 yılı aşkın bir süredir fiziki olarak bir araya gelemeyen Sanko Enerji Grubu çalışanları, açılış töreni ve sonrasında düzenlenen eğlence programıyla yeniden birlikte olma fırsatı da buldu.