Bakan Fatih Dönmez: ‘’Lisanssızda yeni modele geçiyoruz’’

Enerji Bakanı lisanssız yatırımların tüketim odaklı olmasının hedeflendiğini söyledi

26 Şubat 2019

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez 2. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi’nde lisanssız elektrik üretimi düzenlemesinde değişiklik yapılmak üzere çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

Bakan Dönmez konuşmasında lisanssız elektrik üretim modelinin başlangıçta özellikle küçük tüketicilerin kendi enerji ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlandığını, ilk etapta ise elektrik üretimi ve tüketimi arasındaki farka dikkat edilmediğini yatırımcıların tüketimlerinin 100 katı kadar da üretim yapıp piyasaya satabildiğini söyledi.

Fatih Dönmez yeni tasarlanacak modelin ise tüketim odaklı olacağını, amaçlarının da elektrik tüketimleri daha yüksek olan tesisler için verimliliğinin ve geri dönüş oranlarının yüksek olan yatırımların hayata geçmesi olduğunu vurguladı.

Sanayi kuruluşlarından da bu yönde talep aldıklarını da kaydeden Bakan Dönmez, bu doğrultuda 1 MW’ın üstünde yatırımlarda esneklik sağlanabileceğini ifade etti.

Bu gücün üstündeki yatırımların bağlantı gücü ile sınırı olacağını kaydeden Fatih Dönmez, kamuya şebeke ve trafo alanında ek yatırım maliyetinin oluşmamasının aranacağını böylelikle izin süreçlerinin de daha basit olacağını belirtti.

‘’YEKDEM ve YEKA modelleri beraber devam edecek’’

Geçmişte Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) ile bu alandaki yatırımların 10 yıl süre ile belirli fiyattan alım garantisi ile desteklendiğini hatırlatan Bakan Dönmez bu modelin yerli üretimi çok fazla teşvik etmediğinin ve yerlilik oranlarının yüzde 50’nin üzerine çıkamadığını görüldüğünü ifade ederken, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modelinin ile de otomotiv sektörüne benzer şekilde iç pazardaki yerlilik oranlarını artırmakla birlikte bölge ülkelerine ekipman ihracatı gerçekleştirilecek bir sanayi sektörünün yaratılmanın hedeflendiğini söyledi.

Bakan Dönmez YEKA ihalelerinin kapasiteler düşürülebilmekle birlikte süreceğini, YEKDEM modelinin de devam edeceğini sözlerine ekledi.

 

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör