San Francisco’ya Okyanus Enerjisi Tarlası!

Fizibilite çalışmaları olumlu sonuç verdiği takdirde 2012 yılında enerji elde edilebilecek

27 Ekim 2009

Okyanuslardaki akıntı ve dalgalardan enerji elde edilmesi üzerine çalışan Avustralyalı BioPower Systems şirketinin San Francisco şehir yönetimi ile pasifik okyanusunda 10 ila 100 MW arasında dalga enerjisine sahip bir tesis kurma hedefi ile çalışmalara başladığı açıklandı.

Proje San Francisco kıyılarından 8 Km uzaklıkta denizaltı dalga enerjisi tarlası kurularak elde edilecek enerjinin denizaltından geçirilecek kablolar ile şehrin elektrik şebekesine bağlanmasını öngörüyor. Fizibilite çalışmaları olumlu sonuç verdiği takdirde proje 2012 yılında çalışır hale gelerek enerji üretimine geçilebilecek.

Firma tarafından yapılan açıklamada firma’nın geliştirdiği bioWave sistemi ile denizaltında akıntılardan ve dalgalardan yenilenebilir enerji üretimi mümkün oluyor. Bununla beraber sistem denizaltı yaşama kesinlikle zarar vermiyor ve denizaltında herhangi bir kirlilik yaşanmasına neden olmuyor.

Konu hakkında açıklama yapan uzmanlar ise halihazırda dünyada 100 civarında farklı şirketin şu an konu üzerinde çalıştığını fakat henüz ticari ve verimli olabilecek bir sistemin varolmadığını belirtiyor. Bu hedefe ulaşıldığı takdirde ise okyanuslardan enerji elde etmek yoluyla binlerce megavatlık bir potansiyelin ve yeni iş alanlarının açılmasının mümkün olacağını ifade ediyorlar.