Sabancı’nın Enerji Portföyünün Yarısı Yenilenebilir Olacak

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman çalışmaları hakkında bilgi verdi.

28 Ocak 2011

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman düzenlenen basın ile sahbet toplantısında enerji piyasasındaki yerel ve küresel gelişmeler ile EnerjiSA’nın 2010 yılı faaliyetleri ve 2011 yılı hedefleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hakman Sabancı Grubunun enerji üretim kapasitesini artırmak için 2015 yılına kadar 5.5 milyar avroluk yatırım hedefinin şu ana kadar 1 milyar avrosunu harcadıklarını söylerken, 2011 yılında ise 930 milyon avroluk yatırım gerçekleştireceklerini belirtti.

Dünyadaki elektrik tüketiminin ikinci dünya savaşından sonra ilk defa 2009 yılında düştüğüne dikkat çeken Selahattin Hakman, 2010 yılında artmaya başlayan bu oranın 2035 yılına kadar gelişmekte olan ülkeler ağırlıklı olmak üzere her yıl ortalama yüzde 2.5 oranında artacağının öngörüldüğünü belirtti.

Türkiye’nin elektrik talebinin de sürekli artmakta olduğunu, 2010 yılında bu oranın beklentileri de aşarak yüzde 8 oranında gerçekleştiğini ve 2020 yılına kadar ise artış oranın ortalama yüzde 7.2 olmasını beklendiğine vurgu yaptı.

Bu yüksek artış sebebi ile 10 yıl içinde Türkiye enerji sektörüne 120  milyar dolarlık yatırım yapılması ve bu yatırımların yüzde 70’nin ise enerji üretim kapasitesini artırmaya yönelik olması gerektiğini kaydetti.

Selahattin Hakman sözlerine şöyle devam etti;

”Şu anda EnerjiSa da ortağımızla birlikte bu yıl içinde 2020 hedeflerimizi tanımlamak için başlayacağımız bir çalışma olacak. Bu yıl üretim tarafına 930 milyon avro yatırım yapacağız. Dağıtıma yapacağımız yatırım 2015 yılına kadar yaklaşık 1,2 milyar lira olacak. Bu yılki bütçemiz ise 235 milyon lira. Bu alanda 2010’daki yatırımımız 100 milyon lira idi. Sabancı Holding olarak 5 bin megavat kurulu güç, yüzde 10 pazar payı hedefimiz bulunuyor.

2010 bizim için önemli bir yıldı. Piyasanın lider oyuncusu olma hedefini tanımlandıktan sonra kurmaya başladığımız santrallerden birincisi olan Bandırma Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı devreye girdi. Şu andaki kurulu gücümüz 1385 megavata çıktı. Bundan sonraki planlarımıza bakarsak; yaklaşık 1200 megavatlık hidroelektrik ve rüzgar santralı şu anda inşa ediliyor.

Bunların içinde yaklaşık 70 megavatlık iki rüzgar santralı ve 230 megavatlık iki tane hidroelektrik santrali 2011’de devreye girecek. Hacınınoğlu, Menge, Çanakkale ve Dağpazarı rüzgar santrallerinin bu yıl içinde devreye girmesini hedefliyoruz. Buna ilave olarak 550 megavat büyüklüğünde lisansı bizde olan mühendislik çalışmalarını yürüttüğümüz santraller var. 200 megavatlık bir santralın lisansını da satın almak üzereyiz.”

Sabancı Grubu’nun çevreye karşı çok hassas olduğunu ifade eden Hakman bu yüzden çevresel olarak sorun doğurabilecek projelere çok yaklaşmadıklarını söylerken planladıkları 5 bin megavatlık üretim kapasitesinin yüzde 40-45 hidroelektrik ile yüzde 5-10 arasında rüzgar enerjisinden oluşarak portföylerinin yüzde 50’sini yenilenebilir enerjinin olduğunu belirtti.

Sabancı grubunun yenilenebilir enerjide ayrıca teslimatçı olarak da var olmak istediğini söylerken bunun üretim veya mühendislik şeklinde olabileceğini söylerken konu hakkında daha ayrıntılı bilgi vermedi.

Selahattin Hakman yakın zamanda meclis onayından geçen Yenilenebilir Enerji Yasası ile ilgili olarak ise şöyle konuştu; ”Yenilenebilirde şimdiye kadarki olana çok büyük bir iştah yaratacak bir yapı değil. Biraz daha finansman konularını kolaylaştıracak belli noktalar var ancak yasanın getirdi şey çığır açabilecek birşey değil”