Rüzgardaki Büyüme Devam Edecek

Araştırma kuruluşu Pike Research tarafından hazırlanan bir çalışmada küresel düzeydeki rüzgar enerjisi yatırımlarındaki artış eğiliminin devam edeceği öngörüldü.

10 Kasım 2011

Araştırma kuruluşu Pike Research tarafından hazırlanan bir çalışmada küresel düzeydeki rüzgar enerjisi yatırımlarındaki artış eğiliminin devam edeceği öngörüldü.

Rüzgar enerjisinin halihazırda şu an dünyada hidroelektrik dışında en yüksek yenilenebilir enerji üretim kapasitesine sahip olduğu belirtilen çalışmada bazı ülkelerin enerji talebini yüzde 20 oranında rüzgardan karşılayabildiğine dikkat çekildi.

Çalışmaya göre 2011 yılında 77 milyar dolar seviyesinde olması beklenen küresel rüzgar enerjisi yatırımları, 2017 yılında ise 153 milyar dolar olarak gerçekleşebilecek

Bu dönem içerisinde rüzgar enerjisine yapılan toplam yatırım tutarı ise 820 milyar dolar seviyesine gelecek. Bu yatırımlar ile 2011 sonunda 235.8 GW olacak olan küresel kurulu rüzgar enerjisi gücü ise 2017 yılında 562.9 GW seviyesine ulaşacak.

Rüzgar enerjisi yatırımlarında en hızlı büyüme Asya-Pasifik bölgesinde görülecek iken Çin bölgenin lideri olacak. Aynı zamanda Hindistan bölgede yaşanacak artışta önemli oranda söz sahibi olacak.

Avrupa’daki büyüme ise ana olarak Almanya ve İspanya’daki yatırımlar sayesinde gerçekleşecek iken Kuzey Amerika bölgesinin liderliği ABD’de olmaya devam edecek.

Rüzgar Türbini Pazarında Rekabet Artıyor.

2010 yılında rüzgar türbini üretiminin yüzde 79’unun en büyük 10 üretici tarafından gerçekleştirildiği açıklanan çalışmada bu oranın yalnızca iki yıl önce yüzde 88 olduğunun altı çizilerek rüzgar türbini pazarındaki artan rekabete vurgu yapıldı.

Raporda diğer dikkat çekilen bir nokta ise türbin üreticilerinde son dönemde pazar geliştirme adına başlayan, rüzgar enerjisi geliştirilen firmaları satın alma eğilimi oldu.