Rüzgardaki Başarımızı Güneşe Taşımak İstiyoruz

Siemens AG’nin Solel Solar Systems adlı şirketi 284 milyon avro karşılığında satın aldığı açıklandı

19 Ekim 2009

Siemens AG’nin Solel Solar Systems Ltd. adlı ana hisseleri Londra Merkezli Ecofin Ltd. adlı yatırım kuruluşuna ve diğer bir yatırımcıya ait olan şirketi toplam 284 milyon avro değerden satın almak için anlaştığı duyuruldu. Sorumlu yasal birimler tarafından anlaşmanın onaylanması ile beraber devrin 2009 sonundan önce gerçekleşeceği duyuruldu.

Solel Solar Systems Ltd. 500’ü aşkın çalışanı ile parabolik güneş enerjisi panelleri için kilit önemdeki alıcıları üreten dünyanın en önemli iki tedarikçisinden biri. Aynı zamanda güneş enerjisi santralleri üretimi ve kurulumu konusunda uzmanlaşmış olan şirket 2006 yılından beri İspanyol pazarında da söz sahibi. Firma bugüne kadar İspanyada toplamda 750 megavatlık kurulu güce sahip 15 ayrı güneş enerjisi santralinin kilit bileşenlerini sağlamış durumda ayrıca firma ABD pazarında da önemli bir oyuncu.

Siemens Başkanı ve CEO’su Peter Löscher ise yaptığı açıklamada Siemens’in rüzgar enerjisi sektöründe hızlı ve oldukça önemli başarılar edindiğini bu başarılarını güneş enerjisi sektöründe de devam ettirmek istediklerini belirtirken Solel’i satın alarak şirket olarak gelecek vadeden termal güneş enerjisi sektöründe de yerlerini güçlendireceklerini sözlerine ekledi.

Siemens yenilenebilir enerji bölümü CEO’su René Umlauft ise şu açıklamalarda bulundu; “Siemens ve Solel mükemmel bileşimler. Biz termal güneş enerjisi santralleri buhar türbinleri konusunda pazar lideri konumundayız, güçlerimizi birleştirerek güneş enerjisi santrallerinde güç üretimden sorumlu olan parçayı üreterek anahtar bölümü sunabiliriz. Solel ise yüksek verimli toplayıcı teknolojileri ve güneş enerjisi santrali mühendislik ve kurulum alanlarındaki kapsamlı tecrübesi ile övünüyor. Gelecekte parabolik yüzeyli güneş enerjisi santralleri için gerekli olan anahtar elemanları tek bir kaynaktan ve verimliliğini artırarak sunabileceğiz.

Solel Solar Systems CEO’su Avi Brenmiller ise 2020 ye kadar termal güneş enerjisi santralleri yıllık olarak iki haneli rakamlarla büyüyerek 20 milyar avroluk bir pazar büyüklüğüne ulaşacağını Solel Solar Systems’in Siemens ile birleşmesinin ardından Siemens’in finansal gücü, küresel satış ve pazarlama ağı’nın firması ve çalışanları için bundan sonra işlerini geliştirmeleri için çok büyük olanaklar vadettiğini belirtti.