”Rüzgarda yerli üretim yakın”

Enerji Bakanı Taner Yıldız TÜBİTAK-MAM’ı ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu

6 Ocak 2012

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yıldız, Gebze’deki TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ne yaptığı ziyarette yakın zamanda Türkiye’de rüzgar santrallerinin türbin ve jeneratör kısımlarının üretilebileceğini söyledi.

Taner Yıldız ziyaretinde şu şekilde konuştu;

“Enerji sektöründe çok fazla dışarıdan aldığımız, transfer ettiğimiz teknolojilerin Türkiye’de yapılmasıyla alakalı ciddi bir çalışma olduğunu görüyorum. Tabi ki biz öncelikle enerji tasarrufuna, enerji verimliliğine, yerli kaynaklarımızla beraber geliştirilmesine çok önem veriyoruz. Bildiğiniz gibi önümüzdeki hafta Enerji Verimliliği Haftası.Ama bunu bir hafta içerisinde değil, bütün yıla yayılmış 365 gün içerisinde, bütün dallarıyla birlikte gerçekleştirebilecek bir yapıyı kurgulamaya çalışıyoruz.

TÜBİTAK-MAM’da ortak geliştirilen projelerle beraber bizim eski ismiyle Elektrik İşleri Etüd İdaresi, yeni haliyle yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili genel müdürlüğümüz, bor enstitüsünün, birçok kurumumuzun beraber geliştirdiğimiz projeler var. Bunların arasında tabi ki üniversitelerle beraber iş birliğimiz var. MİLRES Projesi (Milli Rüzgar Enerji Sistemleri) var. Rüzgar santrallerimizin özellikle tribün ve jeneratör kısımlarının imal edileceğini inşallah hep beraber Türkiye’de görmüş olacağız. Bu 20 milyar dolarlık bir pazardır. Bu pazarın yerli üretimle beraber karşılanmasını hedefliyoruz. Türk mühendislerimiz buradaki yaptıkları çalışmalarla inşallah bunun alt yapısını oluşturmuş olacaklar. Gerçekten bütün arkadaşlarımı bu manada tebrik ediyorum.

Bir de güneş enerjisiyle alakalı içinde bulunduğumuz 2012 ve 2013 yılları önemli yıllar. İnşallah bunu Türkiye’de geliştirmiş olacağız. İnsan gücümüzün mühendisliğimizin ve Türkiye’nin aslında beyniyle beraber büyüyen yanının gelişen büyüyen ve ilerleyen Türkiye’ye burada katkı koyacağına inanıyorum. Yakıt teknolojileriyle ilgili özellikle petrol ve doğal gaza dayalı ithalatı olan bir ülke olarak yakıt teknolojilerindeki gelişmelerin mutlaka ülkemize fayda sağlayacağına inanıyorum.”

Bakan Taner Yıldız TÜBİTAK-MAM’ı  ziyaretinde ağırlığı 1100 kilo olan, maksimum 110 kilometre hız yapabilen yakıt pil sistemi ise 4.5 kw olan borhidrür yakıt pilli araç Bor Mobil’i kullanarak, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi çevresinde TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Yücel Altunbaşak ile birlikte gezinti yaptı.