Rüzgarda İspanyol Rekoru

Pazar günü İspanya beş saatten fazla süre ile elektrik ihtiyacının yarısından fazlasını rüzgardan sağladı

9 Kasım 2009

İspanya rüzgar enerjisinde 8 Kasım 2009 Pazar günü yeni bir rekora ulaştı. Güçlü rüzgarların etkisi ile İber yarımadasındaki rüzgar türbinleri pazar günü beş saatten daha uzun bir süre ile ülkenin toplam elektrik ihtiyacının %53’ünü tek başına karşılayabildi. Bu aynı zamanda geçen hafta ulaşılan %44’lük rekorun da aşılması anlamına geliyor.

Rüzgar’ın en güçlü olduğu dönemde ülkedeki toplam rüzgar kurulu gücü olan 18 GW’lık türbinlerden 11.5 GW’lık elektrik üretim düzeyine ulaşıldı.

Geçici bir süreliğine toplam enerji talebinden daha fazla yapılan enerji üretimi sonucu ortaya çıkan enerji fazlası önceki yılların aksine yurtdışına satılıyor  veya daha sonra elektrik üretimi amacı ile kullanılmak üzere barajlara su çekmek amacı ile kullanılıyor.

İspanyol Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı José Donoso El País gazetesine yaptığı açıklamada bundan 5 yıl öncesine kadar İspanya’da elektrik şebekesinin ‘ten daha fazla rüzgar enerjisi arzını karşılayamayacağı iddiaların yapıldığını bugün ise böylesine iyi bir noktaya gelinebildiğini belirtti. Donoso’ya göre İspanya 2020 yılında rüzgar’da 40 Gigavatlık kurulu güce ulaşabilecek.

Uzmanlara göre İspanya bu yılın sonunda enerji ihtiyacının %25’ini yenilenebilir enerjilerden sağlıyor olabilecek. Kurulu rüzgar enerjisi gücünde Amerika ve Almanya’dan sonra üçüncü sırada olan İspanya’da yenilenebilir enerji kurulu gücünde ilk sırayı rüzgar alırken ikinci ve üçüncü sırayı hidroelektrik ve güneş enerjisi paylaşıyor.