“Rüzgarda işgücü açığı ile karşı karşıya kalabiliriz”

TÜREB Başkan Yardımcısı Erinç Kısa 2030 sonrasında önemli sayıda santralin bakım onarım anlaşmalarının biteceğini söyledi

12 Nisan 2023

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkan Yardımcısı Erinç Kısa Türkiye’nin rüzgâr enerjisinde önemli bir işgücü açığı ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Erinç Kısa 27’inci ICCI Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı kapsamında düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin halihazırda 11.400 MW düzeyine ulaşmış mevcut rüzgâr enerjisi gücünün %90’ından fazlasının 2030 yılından sonra YEKDEM dışında kalacağını, ayrıca yatırımcıların türbin üreticileri ile olan bakım-onarım anlaşmalarının sürelerinin de dolmaya başlayacağına dikkat çekti.

Bu süreçte santrallerin bakım onarım çalışmalarının devamı için yüksek bir insan kaynağına ihtiyaç duyulacağını ve bu alanda büyük bir sıkıntı yaşanabileceğini öngördüklerini dile getiren Kısa, TÜREB olarak bu konuda yatırım yapılması konusunda çalışmalar yürüttükleri bilgisini paylaştı.

Yeniden güçlendirme projeleri gündeme gelecek

Erinç Kısa gelecek dönemde ortaya çıkacak diğer bir konunun da yeniden güçlendirme yatırımları (repowering) olacağını söyledi.

Özellikle son yıllarda rüzgâr türbinlerinin kurulu güçlerinin çok hızlı şekilde artmaya başlayarak, 8 MW’a kadar yükseldiğine dikkat çeken Erinç Kısa, yatırımcıların sahalarındaki rüzgâr potansiyelini en iyi şekilde değerlendirme istekleri ile yaklaşık 2-3 bin MW düzeyinde kurulu güce sahip santralde yeniden güçlendirme projelerinin gündeme geleceğini kaydetti.

Bununla birlikte Erinç Kısa konuşmasında rüzgâr enerjisi santralleri olmadığı takdirde, Türkiye’deki mevcut elektrik fiyatlarının asgari olarak %10 daha yüksek olabileceğini savunurken, rüzgar enerjisi santralleri sayesinde doğal gaz kısıtı olan dönemlerde Türkiye’nin elektriksiz kalmaktan kurtulduğunu kaydetti.