Rüzgarda başarının devamı için öngörülebilirlik gerekiyor

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün önündeki belirsizliğin süratle giderilmesini beklediklerini kaydetti

13 Şubat 2017

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB), Küresel Rüzgar Enerji Konseyi (GWEC) ve Avrupa rüzgar enerjisi sektör birliği WindEurope’un açıkladığı güncel veriler dolayısı ile bir açıklama yayınladı.

Türkiye’nin 2016’da yeni rüzgar gücü bakımından Avrupa’da üçüncü, dünyada ise yedinci sıraya yükseldiğinin altı çizilen açıklamada TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven’in değerlendirmesi yer aldı.

Sektörün önünü görmesi gerekiyor

Ataseven 2016’da yakalanan bu başarının sürdürülebilirliği için sektörün önündeki belirsizliklerin süratle giderilmesi gerektiğini vurguladı.

TÜREB Başkanı bunun için ise Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında belirlediği 2023 hedeflerine nasıl ulaşacağını gösteren ulusal enerji eylem planlarının hazırlanması ile gelecek yıllardaki pazar hacimlerinin öngörülebilirliğini sağlayacak plan ve mevzuatlara ihtiyaç duyulduğunu kaydederken, ayrıca YEKDEM ve yerli katkının devamlılığının sağlanmasının sektörün gelişimi açısından önemli olduğunu belirtti.

Yeni proje üretilemiyor

Çeşitli nedenler ile bir süredir Türkiye’de yeni rüzgar projesi üretilemediğini de söyleyen Mustafa Serdar Ataseven inşa halindeki proje stoğunun 861 MW düzeyine gerilediğinin de altını çizdi.

Ataseven Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün 2017 yılının ilk çeyreği için beklentisinin 2015 yılında alınan başvuruların sonuçlandırılması ile 2016 yılında ertelenen 2.000 MW’lık yeni başvuruların alınması olduğunu ifade etti.

TÜREB Başkanı mevcut pazarın işleyişine katkı sağlayacak şekilde üretilen, uygulanabilirliği yüksek büyük ölçekli YEKA projelerine ait şartnamenin 2017 yılının ilk çeyreğinde açıklanmasının da sektöre dinamizm getireceğini  de sözlerine ekledi.