Rüzgarda 8. Grup İhale Yapıldı

Rüzgar enerjisi santrali kurulumlarına yönelik 8. Grup ihale TEİAŞ tarafından yapıldı.

1 Temmuz 2011

Rüzgar enerjisi santrali kurulumlarına yönelik 8. Grup ihale TEİAŞ tarafından yapıldı. 6 ayrı trafo merkezi için yapılan yarışma için toplam 54 firma başvuruda bulundu.

İhalede 44 MW kapasiteli Kıyıköy Trafo Merkezi için 7 şirket teklifte bulunurken yarışmayı yıllık üretilecek elektrik enerjisinde kilovat-saat (kWh) başına 0.05 kuruş ile en yüksek teklifi veren Beşiktepe Üretim ve Ticaret Ltd. Şti. kazandı.

Yarışmada 11 MW kapasiteli Silivri Trafo Merkezi için yapılan yarışmayı ise 0.01 kuruş katkı payı veren Ertan Enerji A.Ş. kazandı.

Toplam 250 MW kapasitesi bulunan Hamitabat Havza Trafo Merkezi’nin 75 MW’lık bölümü için kilovat-saat başına 3,65 kuruş ile en yüksek katkı payı teklifi veren Karayel Elektrik Üretim A.Ş uygun görülürken, kalan 120 megavatlık kapasite için Evrencik Rüzgar Enerjisinden Elektrik Üretim Ltd. Şti’nin 3,54 kuruşluk teklifi, 55 megavatlık kapasite için ise Airres Elektrik Üretim San. ve Tic, AŞ’nin 3,37 kuruşluk teklifi uygun bulundu.

200 MW kapasiteli Çatalca Trafo merkezi için 14 şirket başvuruda bulunurken bu trafo merkezi için en yüksek teklifi kwh başına 4,34 kuruş ile Universal Wind Enerji Elektrik Üretim A.Ş. verdi.

Hadımköy Trafo Merkezinde 50 megavatlık yüksek gerilim kapasitesi için 30 megavatlık kapasite ve 0,05 kuruşluk katkı payı ile Sancak Enerji Hizmetleri A.Ş.’nin teklifi uygun görüldü.

Aynı merkezin 20 megavatlık orta gerilim kapasitesinin de Süper Elektrik Üretim AŞ ile Simay Elektrik Üretim AŞ arasında 10’ar megavat kapasite ile paylaştırılması kararlaştırıldı.

Pınarhisar Trafo merkezinin 45 megavatlık yüksek gerilim kapasitesinin 30 megavatlık kısmı 1,82 kuruşluk katkı payı ile en yüksek teklifi veren MB Elektrik Üretim Ltd. Şti’ye, kalan 15 megavatlık kısmı da ikinci yüksek teklifte bulunan Iberdrola Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Enerji Üretimi Tic. ve San. Ltd. Şti.’ye verildi. Pınarhisar Trafo Merkezinin 15 megavatlık orta gerilim kapasitesinin de kwh başına 0,01 kuruş katkı payı teklifinde bulunan Aysu Enerji San. ve Tic. AŞ’ye verilmesine karar verildi.