Rüzgar YEKA’sı ikinci konsorsiyum kuruldu

Siemens, Kalyon ve Türkerler yarışma için konsorsiyum oluşturdu

12 Temmuz 2017

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeli çerçevesinde yakın zaman içinde gerçekleştirilmesi beklenen yarışma için ikinci konsorsiyum da ortaya çıktı.

Siemens tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada Siemens Gamesa Renewable Energy, Kalyon İnşaat ve Türkerler Enerji şirketlerinin yakın zaman içinde gerçekleştirilecek ihaleye beraber katılacakları bildirildi.

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları çalışmaları, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretiminin, santrallerde kullanılacak ekipmanların en az yüzde 65 oranında yerlilik oranı içerecek şekilde gerçekleştirilmesini hedefliyor.

20 Mart 2017 tarihinde Konya, Karapınar’da YEKA alanı için gerçekleştirilen ve güneş enerjisi alanındaki gerçekleşen ilk YEKA yarışmasını Kalyon Enerji ve Hanwha Q CELLS şirketleri kazanmışlardı.

Şirketler bu bölgede kuracakları 1.000 MW’lık güneş enerjisi santrali için 15 yıl boyunca 6,99 ABD Dolar-sentlik alım garantisi sağlamış, ayrıca yıllık en az 500 MW’lık üretim kapasitesine sahip güneş paneli fabrikası kurma taahhüdü vermişlerdi.