Rüzgar YEKA’sı için teklifler alındı

8 konsorsiyum 1.000 MW’lık kapasite için yarışacak

27 Temmuz 2017

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları modeline göre yapılacak ilk rüzgar enerjisi ihalesine teklif veren firmalar belli oldu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre 1.000 MW’lık kapasite hakkı için 12 Türk şirketi 8 yabancı rüzgar türbini üreticisi ile 8 ayrı konsorsiyum oluşturdu.

Açıklamaya göre yarışmada aşağıdaki konsorsiyumlar yarışacak;

– Enercon – Polat Enerji – Limak Enerji

– General Electric – Fina Enerji

– Goldwind – Akfen Holding – Beyçelik

– Nordex – İklim Elektrik Yatırım – MKS Marmara – Zorlu Enerji

– MingYang – İlk İnşaat

– Senvion Rüzgar Enerjisi Çözümleri – IC İçtaş Enerji

– Siemens – Türkerler – Kalyon Enerji

– Vestas – Enerjisa

Ağustos ayında açık eksiltme usulüne göre yapılacak yarışmada tavan fiyat kilovat-saat başına 7 ABD Doları-sent olacak.

Yarışmayı kazanan konsorsiyuma inşa edeceği santrallerde ürettiği elektrik için, teklif ettiği fiyat üzerinden 15 yıl boyunca geçerli olacak alım garantisi sağlanacak. Konsorsiyumun inşa edeceği projelere sağlanacak lisansların süresi ise 49 yıl olacak.

Bu projelerin gerçekleştirilebileceği bölgeler ise Kayseri – Niğde, Sivas, Edirne-Kırklareli-Tekirdağ, Ankara-Çankırı-Kırıkkale, Bilecik-Kütahya, Eskişehir olarak belirlenmiş durumda.

Yerli üretim şartı

İhaledeki en önemli şart ise kazanan konsorsiyumun Türkiye’de rüzgar türbini üretimi ve bu alanda Ar-Ge çalışmaları yapması olacak.

Yarışmayı kazanan konsorsiyumun, Türkiye’de yıllık en az 400 MW veya 150 adet üretim kapasiteli bir türbin üretim fabrikası kurması gerekecek. Üretilecek türbinlerin güçleri ise en az 2,3 MW olacak.

Bu fabrikanın ihale sözleşmesi imzalanmasından sonra en fazla 21 ay içinde devreye girmiş olması gerekiyor.

En az 50 milyon dolarlık Ar-Ge çalışması yapılacak

Fabrikada aynı zamanda kanat, jeneratör tasarımı, malzeme teknolojileri ve üretim teknikleri, yazılım ve yenilikçi dişli kutusu geliştirme gibi 5 ayrı alanın en az üçünde 10 yıl boyunca Ar-Ge çalışması yapması gerekecek.

Bu Ar-Ge çalışmaların yıllık bütçesinin en az 5 milyon dolar olması ve çalışmalarda en az yüzde 80’i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak üzere en az 50 teknik personel görev alması da ihalenin şartları arasında.

Haziran ayı sonu itibari ile Türkiye’de toplam kurulu güçleri 6.140,1 MW olan 154 adet lisansslı ve toplam kurulu güçleri 21,2 MW olan 31 adet lisanssız rüzgar enerjisi santrali bulunuyor

İlk YEKA yarışması güneş için düzenlenmişti

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları’na yönelik ilk yarışma 20 Mart 2017 tarihinde güneş enerjisi için yapılmıştı.

Güney Koreli Hanwha Q CELLS ile Kalyon Enerji’nin oluşturduğu konsorsiyum 1.000 MW’lık kapasite hakkı sağlanan yarışmayı kilovat-saat başına 6,99 ABD Doları-Sentlik teklifleri ile kazanmışlardı.