Rüzgar YEKA’sı için ilk konsorsiyum ortaya çıktı

Dört şirket ortak basın açıklaması ile hazırlık ve finansman çalışmalarına başladıklarını açıkladı

10 Mart 2017

General Electric (GE), Borusan ENBW Enerji, Fina Enerji ve Özgül Holding bu yıl yarışma tarihinin açıklanması beklenen rüzgar enerjisine dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) projesinde işbirliği yapacaklarını açıkladı.

Konu ile ilgili yapılan ortak basın açıklamasında şirketlerin bu konuda mutabakat anlaşması imzaladıkları ve proje için ön hazırlık ve finansman çalışmalarına başlayacakları bildirildi.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Borusan EnBW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Agah Uğur YEKA’nın sektörel işbirlikleri yoluyla büyük kapasiteli projeler için önemli bir gelişim platformu olacağını düşündüklerini söylerken, Fina Enerji Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, 2007 yılından beri Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında geliştirdikleri projeler ile edindikleri tecrübenin ve Fiba Grup’dan aldıkları desteğin bu güçlü ortaklıkta önemli bir rol oynayarak YEKA sürecine önemli katkıda bulunacağına inançlarının tam olduğunu söyledi.

Özgül Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Özgül ise şu değerlendirmede bulundu;

“Rüzgar enerjisi santrali diğer yenilenebilir enerji santrallerinden farklı olarak; proje sahası bazında değil koordinat bazında (türbin koordinatları) değerlendirilmesi gereken bir yatırımdır. Rüzgar enerji santrali birim maliyet bazında değerlendirileceğinden, kurulu güç ne kadar artırılırsa birim maliyete düşen sabit giderler o kadar azalacaktır. Bu nedenle, YEKA projesi için bağlantı kapasitesi ne kadar artarsa yatırım o kadar yapılabilir olacaktır. Bu çerçevede işbirliğimizin Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine katkıda bulunmasını diliyorum. ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl tamamlanarak açıklanan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları’na dayalı yatırım modeli, Türkiye’de rüzgar ve güneş enerjisine dayalı çok büyük ölçekli yatırımların yerli üretim ve Türkiye’de teknoloji geliştirme şartları ile birlikte hayata geçmesini hedefliyor.

YEKA çalışmaları kapsamında belirlenen ilk alan Konya, Karapınar bölgesi olmuştu.

Bu bölgede gerçekleştirilecek 1.000 MW’lık güneş enerjisi projesi için kapasite hakkı sağlanması için kilovat-saat başına 8 dolar-sentlik tavan fiyat üzerinden yarışma yapılacağı duyurulmuştu. 15 Aralık 2016 olarak belirlenen yarışma tarihi, önce 14 Şubat 2017 son olarak ise 20 Mart 2017 tarihine ertelenmişti.

YEKA alanlarında rüzgar enerjisine yönelik kapasite hakkı yarışmasının ne zaman yapılacağına dair henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.