Rüzgâr yatırımcısı kartal ölümlerine karşı askeri radar teknolojisi kullanacak

ABD’li enerji şirketi Duke, rüzgâr santrallerinde kartal ölümlerini engellemek için ek önlemler alacağını açıkladı

13 Aralık 2013

ABD Adalet Bakanlığı’nın ülkenin en büyük enerji şirketlerinden Duke Enerji’ye şirketin sahip olduğu iki rüzgâr enerjisi santralinin türleri koruma altında olan kuşların ölümlerine yol açtığı gerekçesi ile başlatılan soruşturma anlaşma ile sonuçlandı.

Duke Enerji’den konu ile ilgili yapılan açıklamada şirketin ülkenin soruşturmada 1 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ettiği bildirildi.

Soruşturma kuş koruma organizasyonları tarafından Wyoming eyaletinde 2009 ila 2013 arasında 14 kaya kartalı ile şahin, karatavuk, çalıkuşu ve serçe gibi türlerin olduğu 149 kuşun ölümüne neden olduğu suçlaması ile başlatılmıştı.

Duke Enerji’nin soruşturmaya konu olan iki santrali 176 rüzgâr türbininden oluşuyor iken toplamda 299 MW kurulu güce sahip.

Karar ABD’de bir rüzgâr enerjisi şirketinin koruma altındaki kuş ölümlerine neden olması nedeni ile tazminat ödemek zorunda kaldığı ilk örnek olma özelliği taşıyor.

Duke Enerji’nin halihazırda 15 rüzgâr enerjisi santralinde 1,133 türbinden oluşan 1,627 MW seviyesinde kurulu rüzgâr enerjisi gücü bulunuyor.

Duke Enerji’nin Yenilenebilir Enerji birimi başkanı Greg Wolf  konu ile ilgili açıklamasında, amaçlarının rüzgâr enerjisinin faydalarını mümkün olan en çevreci şekilde sağlamak olduğunu söylerken, 14 kaya kartalının ve diğer kuşların ölümünden dolayı derin pişmanlık duyduklarını ve ilk ölüm tespitinden beri Balık ve Vahşi Yaşam Servisi ile yakın şekilde çalıştıklarını söyledi.

Duke Enerji’nin konu ile ilgili açıklamasında kaya kartallarının ölümünü engellemek için ek önlemler alınacağı açıklandı. Bu önlemler arasında ise Afganistan’da füze saldırılarına karşı geliştirilen radar sistemlerinin kullanılarak bir kartalın yaklaştığının tespiti halinde türbinlerin durdurulması da var. Diğer önlemler arasında ise bilim insanları ile çalışarak bölgede kartal uçuşlarının yoğun olduğu dönemlerin belirlenerek, bu dönemlerde santrallerin geçici olarak durdurulması da var.

Bununla birlikte Exxon Mobil 2009’da beş eyalette 85 kuşun ölümüne neden olduğu için 600 bin dolar, kömür santrali işletmecisi PacifiCorp elektrik hatları ve trafolarda çarpılarak ölen 232 kartal için 10.5 milyon doların üzerinde, BP ise 2010 yılındaki Meksika Körfezi felaketinde ölen kuşlar için 100 milyon dolar ceza ödemişti.