Rüzgar ve güneşte seviyelendirilmiş maliyetler artık anlamsız bir kavram

IEA Baş Ekonomisti Laszlo Varro elektrik iletiminin artan önemine dikkat çekti

14 Kasım 2017

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Baş Ekonomisti Laszlo Varro geçtiğimiz hafta Londra’da yaptığı bir konuşmada, rüzgar ve güneş enerjisindeki yatırım düzeylerinin, Paris Anlaşması hedefleri açısından düşük kaldığını söylerken, elektrik iletim altyapısını geliştirmenin bu hedefler açısından gittikçe önem kazandığına dikkat çekti.

Varro ”Enerji 4.0: Enerji İnternet ile Buluştuğunda” başlıklı etkinlikte yaptığı konuşmasında, 2020’li yılların ortalarında Avrupa’da önemli sayıda nükleer enerji santralinin devreden çıkacağına dikkat çekerken, mevcut yatırım eğilimleri ile rüzgar ve güneş enerjisinin oluşacak bu üretim açığının ancak yarısını karşılayabileceği uyarısında bulundu.

Laszlo Varro Paris Anlaşması’nda belirlenen hedeflere ulaşılması için küresel düzeydeki rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarının ise üç kat artması gerektiğini sözlerine ekledi.

İyi haber maliyetler düşüyor, kötü haber bunun artık bir anlamı yok

Rüzgar ve güneş enerjisinde seviyelendirilmiş elektrik üretim maliyetlerinin gittikçe çekici hale gelmesinin iyi bir haber olduğunu söyleyen Varro, kötü haberin ise bu kavramın artık anlamsız hale gelmiş olması olduğunu kaydetti.

Artık rüzgar ve güneşten üretilecek elektriğin maliyetinin değil, bu üretimin sisteme etkin şekilde dahil edilebilmesinin önemli hale geldiğini  kaydeden IEA Baş Ekonomisti, elektrik iletim altyapısının geliştirilmesinin ve Avrupa’daki elektrik piyasalarının entegrasyonunu sağlamanın politika önceliği olarak belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Doğal gaz kapasitesi önemini koruyacak

Avrupa’da her yıl kabaca 500 saatlik soğuk ve karanlık gece olduğunu söyleyen Varro, bu durum nedeni ile ortaya çıkacak talebi karşılayabilecek yeterli rüzgar ve güneşin olmadığını savunurken, bu nedenle doğal gaz kapasitesinin kıtadaki önemini koruyacağını ifade etti.

Laszlo Varro son yıllarda doğal gaz alanında yatırımcı güveninin kaybedildiği ve doğal gaz kapasitesinde büyük bir devreden çıkma dalgasınının yaşandığına dikkat çekerken, bu konuya önem verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.