Rüzgar sektörü dolar bazlı teşviğin devamını istiyor

‘’Sektörün sürdürülebilirliği için 15 yıl boyunca 5,22 Dolar-sent/kWh alım garantisi gerekiyor’’

16 Mayıs 2019

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Hakan Yıldırım YEKDEM kapsamında 2020 sonrası için rüzgar enerjisi yatırımlarını sağlanacak alım garantisinin kilovat-saat başına 5,22 ABD Doları-sent olması gerektiğini söyledi.

Yıldırım Anadolu Ajansı muhabiri Gülşen Çağatay’a yaptığı açıklamada uzun vadeli ve daha makul finansman kaynaklarına erişim için de alım garantisi süresinin 15 yıl olması gerektiğini ayrıca yerli ekipman kullanımının da en az 10 yıl boyunca dolar ve/veya avro bazlı alım garantisi ile desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

2020’de son buluyor

2011 yılından beri uygulamada olan YEKDEM düzenlemesinin süresi 2020 yılında son buluyor.

Düzenleme kapsamında rüzgar enerjisi santrallerinden üretilen elektriğe 7,3 Dolar-sent/kWh alım garantisi sağlanıyor. Santrallerde kullanılan kanat, jeneratör ve güç elektroniği türbin kulesi, rotor ve nasel gruplarındaki mekanik aksamlar gibi ekipmanların yerli üretim olması halinde sağlanacak destek miktarı 3,7 Dolar-sent/kWh daha artabiliyor.

YEKDEM mekanizmasından 2019 yılında toplam kurulu güçleri 6.481 MW olan 160 rüzgar enerjisi santrali yararlanıyor.

EPDK Başkanı: Yalnızca yerli ekipman için, TL bazlı teşvik verilmeli

Bununla birlikte EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz TÜREK 2018’de yaptığı konuşmada eksi fiyatlı olarak gerçekleşen yarışmaların Türkiye’de rüzgar enerjisine teşvik sağlanması gereğinin ortadan kalktığını gösterdiğini, Kurul olarak 2020 sonrasında yalnızca yerli üretim için TL bazında teşvik verilmesinin uygun olacağı görüşüne sahip olduklarını söylemişti.