“Rüzgar Nükleer’den Ucuz”

AB Komisyonu İklim Değişikliği Komiseri deniz üstü rüzgar enerjisinin nükleerden daha ucuz olduğunu söyledi.

13 Nisan 2011

AB Komisyonu İklim Değişikliği Komiseri Connie Hedegaard sanıldığının aksine deniz üstü rüzgar enerjisi santrallerinin nükleer enerji santrallerinden daha ucuz olduğunu iddia etti.

Hedegaar Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği’nin Brüksel’de düzenlediği yıllık toplantıda yaptığı konuşmada nükleerin çok ucuz olduğunun düşünüldüğünü fakat deniz üstü rüzgar santrallerinin çok daha ucuz olduğuna inanılması gerektiğini söyledi. Komiser açıklamasında maliyetler konusunda herhangi bir rakam ise telaffuz etmedi.

Avrupa’da 143 nükleer enerji santrali bulunduğunu ve bunların kaybolmayacağını söyleyen komiser, yeni enerji kapasitesi konusundaki düşüncelerin ise Japonya’daki felaketten etkileneceğini belirtirken, Japonya’daki kazanın otomatik olarak dikkatleri yenilenebilir enerjiye çevirmesi gerektiğini ifade etti.

Bununla beraber Connie Hedegaard birlik ülkelerinin, Avrupa Birliği’nin üye ülkeleri için belirlediği 2020 yılında sera gazı salımlarını yüzde 20 oranında düşürmek ve enerji talebini yüzde 20 oranında yenilenebilir enerjiden karşılamak kaydıyla enerji çeştiliğine kendilerinin karar vereceğini ifade etti.