Rüzgar enerjisinde yol haritası bitmek üzere

Mustafa Serdar Ataseven TÜREB’in faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu

15 Mayıs 2012

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) 16-19 Nisan tarihleri arasında Danimarka’da yapılan Avrupa’nın en büyük Rüzgar Enerjisi Konferansına, sonra da 25-27 Nisan’da İstanbul’da yapılan ICCI fuarına katıldı. TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven her iki organizasyonun da sektöre olumlu bir ivme kazandırdığını söyledi. Başarılı geçen organizasyonlar için Ataseven şöyle konuştu: “Rüzgar potansiyelinin ekonomiye kazandırılması yönünde yapılacak yatırımlara katkı sağladığına inandığımız bu iki önemli etkinlikte, TÜREB standları yoğun ilgi gördü.  Ziyaretçilere Türkiye Rüzgar Pazarı ile ilgili bilgiler aktarılarak, ülkemizin yatırım fırsat ve süreçleri yabancı yatırımcılarla paylaşıldı. Ülkemizin son dönemde yakaladığı iyi performans, Avrupa’nın da gözünden kaçmamış olacak ki, Danimarka’da Polonya ve Romanya ile birlikte gözde ülkeler arasında olduğumuzu ortaya koyan özel bir oturum yapıldı. Tüm gözler Türkiye pazarındaydı. Anlattıklarımızı dikkatle dinlediler. Özellikle Danimarka’daki konferansta yabancıların iştahı kabardı” dedi. TUREB Başkanı Ataseven, Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük rüzgar pazarına sahip olduğunu belirterek, “Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün rüzgar enerjisi belirleme çalışmalarına göre ülkemizde toplamda 48 bin MW’lik tekno-ekonomik potansiyel var. Rüzgar enerjisi çalışmalarına 20-25 sene önce başlayan Avrupa’da rüzgar pazarının kapasitesi dolmuş durumda. Bundan dolayı Türkiye, Avrupa’nın en büyük rüzgar pazarı. Türkiye’deki 11 bin MW’lik proje stoğu ve 20.000 MW’lık hedef, yabancılar için bulunmaz bir fırsat” şeklinde konuştu.

Danimarka konferansının önemli sonuçları arasında, Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği ile daha çok ortak işler yapılmasını ve özellikle 7-9 Kasım’da İstanbul’da düzenleyecekleri Türkiye Rüzgar Enerjisi Konferansına EWEA’nın destek vermesini gösteren Ataseven,  2015 yılındaki Avrupa Rüzgar Enerjisi Konferansının ülkemizde yapılması konusunda adaylığımızın güçlendiğini ve Danimarka Rüzgar Endüstrisi Birliği ile yapılan olumlu toplantıların ardından iki ülke arasında rüzgar enerjisi sanayisinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar başlatıldığını sözlerine ekledi.

Rüzgarda Yol Haritası Projesi bitmek üzere

Ataseven, Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün tüm cazibesine rağmen yeni düzenlemelere ihtiyaç duyduğunu belirterek, ”Bugünkü düzenleme ve piyasa şartlarıyla rüzgar enerjisinde 2023  hedefine ulaşılamayacağını sektör paydaşları da bürokratlar da biliyor. 2023 hedefi olan 20 bin MW’ı tutturabilmek için 1 yıldır 50 kişiden oluşan uzman ekiple Türkiye Rüzgar Enerjisi Yol Haritası Projesi’nin üzerinde çalışıyoruz. 15 Haziran Dünya Rüzgar gününde yol haritamız hazır olacak. Sona yaklaştığımız bu projeyle ilgili sektör oyuncularının ne yapması gerektiğine cevap aradık. Umarız bu harita rüzgara yol gösterir.” şeklinde konuştu.