Rüzgar enerjisinde yeni rekor

Deniz üstü rüzgar enerjisinde alım fiyatları rekor düzeyde geriledi

13 Temmuz 2016

Hollanda’da geçen hafta deniz üstü rüzgar enerjisi sektörü adına çok önemli bir gelişme yaşandı.

Hollanda yönetimi tarafından 700 MW’lık deniz üstü rüzgar enerjisi kapasite tahsisi için gerçekleştirilen ihalede rekor düzeyde düşük alım fiyatı teklif edildi.

38 yatırımcının yarıştığı ihaleyi Danimarkalı DONG Energy şirketi, santralde üretilecek elektrik için önerdiği 72,70 Avroluk alım fiyatı teklifi ile kazandı.

Bu alanda bir önceki en düşük rakam Norveçli enerji şirketi Vattenfall’ın Danimarka’da gerçekleştirdiği Horns Rev 3 santrali için teklif ettiği 103,1 Avroluk fiyat olmuştu.

DONG Energy ise daha önceki açıklamalarında megavat-saat başına 100 Avroluk fiyatın altına 2020 yılında inebileceğini belirtiyordu.

DONG Energy ihale şartlarına göre şirket her biri 350 MW gücünde olacak iki ayrı projeyi, en fazla 1 yıllık gecikme hakkı olmak kaydı ile, 2020 yılına kadar tamamlamak durumunda.

Proje için sağlanacak alım fiyatı 15 yıllığına geçerli olacak iken, DONG Energy bu süreden sonra ürettiği elektriği o dönemki mevcut piyasa fiyatlarından satabilecek.

Projelerin gerçekleştirileceği alan Hollanda’nın Zeeland şehrinin 22 km uzağında yer alıyor ve bölgedeki yıllık rüzgar hızı ortalaması 9,5 metre/saniye.

İhalede gerçekleştirilen bu düşük fiyat Hollanda yönetimi için için 2,7 milyar dolarlık tasarruf sağlanması anlamına da geldi.

Hollanda’nın kuzey denizi kıyılarında hali hazırda 520 MW gücünde rüzgar enerjisi santrali bulunuyor.

Hollanda hükümeti aynı bölgede herbiri 700 MW’lık dört ayrı proje için daha gelecek yıllarda kapasite tahsis ihalesi gerçekleştirmeyi planlıyor.

Hollanda hükümeti bu sayede 10.000 istihdam yaratmayı ve ülkedeki 5 milyon evin tüketimine yetecek kadar elektriği rüzgar enerjisinden sağlamayı hedefliyor.