Rüzgar Enerjisinde Yatırım Zamanı

3 Ekim 2010

EPDK Başkanı Köktaş sözlerinin devamında 1 Kasım 2007 tarihinde kuruma 751 ayrı proje başvurusu yapıldığını, gelinen nokta itibari ile ise toplam 31 bin 268 MW toplam kurulu güce sahip olabilecek 695 projenin başvurusunun onaylandığını ifade etti.

Hasan Köktaş mevcut başvurusu yapılmış projelerin 616’sının yarışmaya esas olacağını, toplam 1.378 MW’lık 63 projenin ise tekli proje olduğunu ve doğrudan lisanslandırılacağını söylerken şimdiye kadar bunlardan 16 tanesinin uygun bulma kararının alındığını ve bu kararlar neticesinde yaklaşık 2.5 milyar liralık yatırımın gerçekleştirileceğini söyledi.

Rüzgar enerjisi üretimine yönelik şimdiye kadar 3 bin 700 MW gücün kurulumunu sağlayabilecek lisans verildiğini söyleyen Köktaş 1 Kasım başvuruları çerçevesinde yapılacak yarışmanın ardından bu rakamın 8 bin 488 MW düzeyine ulaşacağını sözlerine ekledi.

Çoklu başvurularda yarışma usullerinin nasıl yapılacağının 22 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatan EPDK Başkanı, çoklu başvurular gelir gelmez yarışma yapılması için Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketine (TEİAŞ) gönderileceğini söylerken sözlerini şöyle devam ettirdi;  Şimdiye kadar yatırımcı bize lisansların verilmesi gerektiğini söylüyordu. Şimdi artık biz yatırımcıya (hadi bakalım yatırımını yap) diyeceğiz.