”Rüzgar enerjisinde varız ve büyüyeceğiz”

Ağaoğlu Enerji şirketlerinin Doğan Grubu’na devri tamamlandı

17 Temmuz 2012

Ağaoğlu Enerji Grubu bünyesinde bulunan Akdeniz Elektrik Üretim ve Galata Wind Enerji Şirketlerinin Doğan Grubuna devir işlemleri tamamlandı.

Şirketler tarafından yapılan yazılı açıklamada bir süre önce iki grup arasında imzalanan 240 milyon avro büyüklüğündeki satış anlaşması ile Akdeniz Elektrik Üretimi ve Galata Wind Enerji şirketlerinin devrinin kararlaştırıldığı hatırlatıldı.

Akdeniz Elektrik Üretimi portföyünde 33 MW’lık Mersin RES bulunurken, Galata Wind Enerji’nin portföyünde ise 93 MW kurulu gücündeki Şah RES bulunmakta. Bununla birlikte Mersin RES’te 9 MW’lık, Şah RES’te ise 12 MW’lık kapasite artırım çalışmaları devam ediyor. Kapasite artırım çalışmalarının tamamlanması ile toplam 147 MW’lık kurulu güce ulaşacak santraller ile yıllık 530 milyon kWh elektrik üretilebileceği öngörülüyor.

Açıklamada konu hakkındaki değerlendirmelerine yer verilen Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı şunları söyledi; “Yenilenebilir enerji, Türkiye’nin katlanarak büyüyen gereksinimi göz önünde bulundurulduğunda Doğan Grubu’nun kayıtsız kalamayacağı bir alandır. Rüzgar enerjisi, yenilenebilir ve temiz olmasının yanı sıra, Türkiye’nin cari açığının en büyük nedeni olan enerji ithalatını da azaltacağı için, ülkemizin ekonomik istikrarına ve büyümesine de büyük katkı sağlayacak. Ağaoğlu Şirketler Grubu tarafından bugünlere getirilen Akdeniz Elektrik ve Galata Wind Energy Şirketleri’ni satın alarak gerçekleştirdiğimiz bu büyük ölçekli yatırım, bu alandaki sonuncu yatırımımız olmayacaktır. Türkiye’nin enerji açısından geleceği, yenilenebilir ve temiz enerji sektöründedir. O nedenle de biz bu sektörde varız ve büyüyeceğiz.”

Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı Yahya Üzdiyen ise Türkiye’nin rüzgar enerjisinde 2004’teki kurulu gücünün 18 MW olduğunu hatırlatırken, devraldıkları iki şirketin bu rakamın 8 katı büyüklüğünde gücü olduğuna dikkat çekti. Rüzgar enerjisi alanında Türkiye’de çok hızlı adımlar atıldığını ifade eden Üzdiyen, Doğan Holding’in stratejik büyüme alanları arasında başta temiz ve yenilenebilir enerjilerin bulunmak ile beraber ayrıca akaryakıt ve elektrik enerjisi dağıtımı konusunda fırsatları değerlendirmeyi sürdüreceklerini ifade etti.